İbn Kesîr'de müteşâbih âyetlerin yorum sorunsalı
The problem of interpretation of mutashābihāt verses in Ibn Kathīr
- Tez No: 687538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İbn Kesîr'in Tefsîriu'l-Kur'âni'l-ʿAzîm adlı eserinde müteşâbih âyetleri nasıl yorumladığı araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmayla İbn Kesîr'in müteşâbih âyetlere bakışı ve bunları tefsir ederken kullandığı yöntemin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda müteşâbih lafızları tespit etmek ve konuyla ilgili ihtilafları ortaya çıkarmak için İbn Kesîr ile beraber bazı müfessirlerin görüşleri de incelenmiştir. Böylece İbn Kesîr'in İslâm düşünce geleneği içerisinde hangi ekollere yakın olduğunun belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma; giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızda izlediğimiz yöntemden, yararlandığımız kaynaklardan, konu hakkında daha önce yapılan araştırmalardaki hatalardan ve bunların muhtemel nedenlerinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde araştırma konumuzun esasını teşkil eden İbn Kesîr ve tefsiri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde tefsir literatüründe muhkem ve müteşâbih lafızların anlamları ve başta İbn Kesîr olmak üzere İslâm âlimlerinin konuyla ilgili görüşleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmada hedeflenen noktaya varmak amacıyla müteşâbih lafızlar üzerinden İbn Kesîr'in tefsir metodu tespit edilip tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our research is how Ibn Kathīr interprets the Mutashābihāt in his work called Tafsīr al-Qurʿan al-ʿAzīm. With this study, it is aimed to determine Ibn Kathīr's view of mutashābihāt and the method he used while interpreting them. In this direction, the views of some commentators were examined together with Ibn Kathīr in order to identify mutashābih words and to reveal the conflicts on the subject. Thus, it is aimed to determine which schools Ibn Kathīr is close to in the tradition of Islamic thought. This thesis consists of introduction, three main chapters and conclusion. In the introduction, the method we followed in our research, the sources we used, the mistakes in the previous researchs on the subject and their possible reasons were mentioned. In the first chapter, information about Ibn Kathīr and his Tafsīr, which constitutes the basis of our research, is given. In the second chapter, the meanings of muḥkam and mutashābih words in the tafsīr literature and the views of Islamic scholars, especially Ibn Kathīr, on the subject were examined. In the third chapter, Ibn Kathīr's tafsīr method was determined and discussed over mutashābih words in order to reach the target point of the research.