Agro turizm kapsamında api turizmin kırsal kalkınma üzerindeki etkisi: Marmaris örneği
The effect of api tourism within the scope of agro tourism on rural development: The case of Marmaris
- Tez No: 687868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzde bireyler artık daha yaşanabilir, sürdürülebilir, ekolojik bir çevreye önem verdiklerinden doğal yaşamı koruma konusunda bilinçlenmiş ve bu anlayış çerçevesinde kırsal hayata ilgi duymaya başlamıştır. Tüm bu gelişmeler ışığında turizm sektöründe, alternatif turizm türleri ön plana çıkmaya başlamış ve agro turizm kapsamında ele alınabilen turizm türlerinden biri olan api turizm kavramı meydana gelmiştir. Api turizm, arıcılık geleneği için bir vitrin olup, kişinin hayatını zenginleştiren doğa, kültür ve toplumla bağını güçlendiren otantik bir seyahat hakkındadır. Bireyler için yeni ve ilgi gören bir turizm türü olan api turizm, turizm olgusunun sadece deniz-kum-güneş üçlüsünden ibaret olmadığını gösteren ve bu olgunun bugünün tarım toplumunun hayatını idame ettirdiği kırsal alanlarda da gerçekleştirilebileceğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradan ülkenin turizm sektörüne yeni bir bakış açısı getirmesi ve alternatif turizme çeşitlilik kazandırması gibi etkenlerde rol oynayan api turizmin, özellikle kırsal alanların hem ekonomik hem de sosyo-kültürel bağlamda kalkınmasına destek veren ve böylece kırsal kalkınmaya katkı sağlayan bir turizm türü olduğu yargısına varılabilir. Bu çalışmada agro turizm kapsamında ele alınan api turizm kavramı detaylı bir şekilde irdelenmiş olup, uygulama alanı olan Muğla/Marmaris ilçesi örneğinden yola çıkılarak api turizmin uygulandığı ve gerçekleştirildiği takdirde ilçenin kırsal kalkınması üzerinde nasıl bir etki yaratacağı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Api turizmin kırsal kalkınmayla ilişkisini güçlendirmek amacıyla çalışmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmış olup, bu kapsamda yerel yönetim ve yerel arıcıların görüşleri alınmıştır. Api turizm Marmaris'te henüz yapılan bir turizm türü olmadığından araştırmanın konuyla ilgili bilgilere vakıf katılımcılarını belirlemek için nitel araştırma yöntemlerinden tesadüfü olmayan örnekleme yöntemi olan kartopu örneklem yöntemi kullanılmıştır. Son olarak elde edilen veriler yorumlanmış ve tümevarım ile resme bir bütün şeklinde bakmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, individuals are conscious of protecting natural life as they attach importance to a more livable, sustainable and ecological environment, and they have started to be interested in rural life within the framework of this understanding. In the light of all these developments, alternative tourism types have come to the forefront in the tourism sector and the concept of api tourism, one of the tourism types that can be considered within the scope of agro tourism, has emerged. Api tourism is about an authentic travel that is a showcase for the beekeeping tradition and strengthens the bond with nature, culture and society that enriches one's life. Api tourism, new and intreresting type of tourism for individuals, indicates that the tourism phenomenon is not only about sea-sand-sun trio and that this phenomenon can be realized in rural areas where agricultural society and culture sustains. Therefore, api tourism brings a new perspective to the country's tourism sector, ıt plays a role to diversifies the tourism and especially supports the development of rural areas in both economic and socio-cultural contexts and thus contributes to rural development. In this study, the concept of api tourism, has been examined in detail, and based on the example of Muğla/Marmaris district. It has been tried to evaluate the effects of api tourism on the rural development, utilizing the example of Muğla/Marmaris. In order to strengthen the relationship of api tourism with rural development, semi-structured interview technique was used in the study, and in this context, the opinions of the local administration and local beekeepers were taken. Since api tourism is not a type of tourism realized in Marmaris yet, the snowball qualitative sampling method, which is a non-coincidental sampling method, was used to determine the participants of the research who had knowledge about the subject. Finally, the data obtained were interpreted to look at the picture as a whole with induction.