Farklı ekolojik nişe sahip örümceklerde transkripsiyonel ve translasyonel yaklaşımlar
Determination of protein and rna levels by biochemical analyzes in different hunting strategies species
  1. Tez No: 688054
  2. Yazar: SİMGE ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, farklı ekolojik nişlere sahip olan Araneidae familyasından Araneus diadematus ve Lycosidae familyasından Alopecosa pulverulanta türleri arasında ki total protein ve RNA miktarları karşılaştırılmıştır. Ağ yapan ve yapmayan bu örümcek türlerde transkripsiyonel ve translasyonel yaklaşımlar ile protein ve gen yapısı hakkında temel düzeyde ön bilgiler elde edilmiştir ve moleküler düzeyde biyokimyasal analizleri yapılarak incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda ağ yaparak avlanan Araneus diadematus türü örümceğin ağ yapmadan avlanan Alopecosa pulverulenta türü örümceğe göre protein miktarının daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by comparing the total protein and total RNA levels of the spider species, Araneus diadematus from Araneidae family and Alopecosa pulverulanta from Lycosidae family with different ecological niche to obtain basic information with transcriptional and translational approaches, will be examined by biochemical analysis at the molecular level. It has been determined that the amount of protein is higher in the Araneus diadematus spider than in the spider Alopecosa pulverulanta spider.