Yüzeyı̇ modı̇fı̇ye edı̇lmı̇ş hı̇droksı̇apatı̇tlerı̇n ı̇laç taşıyıcı sı̇stemı̇ olarak ı̇ncelenmesı̇
Investi̇gati̇on of surface modi̇fi̇ed hydroxyapati̇tes as drug delivery system
- Tez No: 688157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR ZAFER HOŞGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, farklı şablonlar kullanılarak (setrimonyum bromür, Pluronik®️ P123, Pluronik®️ F127) yüzeyi değiştirilmiş biyouyumlu HAP'ların asetilsalisilik asit adsorpsiyon/desorpsiyon kapasiteleri incelenmiş ve ilaç taşıyıcı olarak en uygun yüzey malzemesi belirlenmiştir. Uygun sentez koşulları belirlendikten sonra hazırlanan HAP malzemelerinin yüzeyleri CTAB, Polietilen glikol (PEG), Sodyum dodesil sülfat (SDS), Triton X-100 (TX-100), (3-Aminopropil) Trietoksisilan (APTES), (3-Aminopropil) Trimetoksisilan (APTMS) ve (3-Merkaptopropil) Trimetoksisilan (MPTMS) gibi farklı yüzey aktif maddeler kullanılarak modifiye edilmiştir. Hazırlanan HAP malzemelerine asetilsalisilik asit (ASA) yüklemesi yapılmış ve ASA yüklü malzemelerin fosfat tampon çözeltisi (PBS, pH=7,4) ve simüle edilmiş mide sıvısındaki (SMS, pH=1,2) kontrollü salımları incelenmiştir. Sentezlenen HAP'lar, X-ışını kırınımı difraktometresi (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), Termogravimetrik analiz (TGA), Brunauer, Emmett ve Teller (BET) ve Taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri ile karakterize edilmiştir. Hazırlanan tüm HAP'ların ASA adsorpsiyonu ve salımı için uygun bir taşıyıcı malzeme olduğu gözlenmiş olmasına rağmen CTAB ile hazırlanan HAP'ın ASA yükleme kapasitesinin en fazla olduğu belirlenmiş ve bu malzemenin sentez koşulları farklı sıcaklık, zaman ve CTAB miktarında incelenmiştir. Adsorpsiyon kinetiği, adsorpsiyon izotermleri ve termodinamiği farklı modeller ile incelenmiş, salım mekanizması Korsmeyer-Peppas eşitliği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, acetylsalicylic acid adsorption/desorption capacities of surface modified biocompatible HAPs using different templates (cetrimonium bromide, Pluronic®️ P123, Pluronic®️ F127) were investigated and the most suitable surface material as drug carrier was determined. After determining the appropriate synthesis conditions, the surfaces of the HAP materials prepared are CTAB, Polyethylene glycol (PEG), Sodium dodecyl sulfate (SDS), Triton X-100 (TX-100), (3-Aminopropyl) Triethoxysilane (APTES), (3-Aminopropyl) Trimethoxysilane (APTMS) and (3- Mercaptopropyl) Trimethoxysilane (MPTMS) using different surfactants. The prepared HAP materials were loaded with acetylsalicylic acid (ASA) and the controlled releases of the ASA loaded materials in phosphate buffer solution (PBS, pH=7.4) and simulated gastric juice (SMS, pH=1.2) were investigated. The synthesized HAPs were characterized by X-ray diffraction diffractometry (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), Thermogravimetric analysis (TGA), Brunauer, Emmett and Teller (BET) and Scanning electron microscope (SEM) analyses. Although it was observed that all prepared HAPs were a suitable carrier material for ASA adsorption and release, it was determined that HAP prepared with cetrimonium bromide (CTAB) had the highest ASA loading capacity and the synthesis conditions of this material were investigated at different temperatures, time and CTAB amount. In addition, adsorption kinetics, adsorption isotherms and thermodynamics were investigated with different models, and the release mechanism was determined using the Korsmeyer-Peppas equation.