Metakaolin ve yüksek fırın cüruf tabanlı ısıl kürsüz geopolimer harç üretimi ve dayanıklılığın araştırılması
Production of metakaolin and blast furnace slag based non-heat cured geopolymer mortar and investigation on durability
  1. Tez No: 688189
  2. Yazar: HİDAYET ALPER MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada ısıl kürsüz geopolimer harçlar üretilerek dayanıklılık ve dayanımları araştırılmıştır. Üretilen geopolimer harçlarda bağlayıcı olarak yüksek fırın cürufu ve metakaolin kullanılırken, alkali aktivatör olarak ise sodyum silikat ve potasyum hidroksit kimyasalları ile çözeltiler hazırlanmıştır. Çalışmalar, dayanım, dayanıklılık ve içyapı araştırması olmak üzere üç kısımda gerçekleştirilmiştir. 4x4x16 cm ebatlarında üretilen harçlar 7 ve 28 gün laborauvar ortamında bulundurulduktan sonra basınç ve eğilme testleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre ısıl kür uygulanmaması durumunda bile geopolimer harçların yeterli dayanıma ulaşabildikleri belirlenmiştir. On hafta süresince magnezyum sülfat ve sodyum sülfat beş hafta süresince asit çözeltilerinde bekletilen harçlarda eğilme ve basınç dayanımları incelenmiştir. Ayrıca numuneler üzerinde donma-çözülme, yüksek sıcaklık etkisi, aşınma kaybı ve ultrases geçiş hızları araştırılmıştır. Çalışmada son olarak numunelerin SEM, EDX ve XRD analizleri araştırılarak yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, non-heat cured geopolymer mortars were produced and their durability and strength were investigated. While blast furnace slag and metakaolin were used as binders in the production of geopolymer mortars, solutions were prepared with sodium silicate and potassium hydroxide as alkali activators. The studies were carried out in three parts as strength, durability, and microstructure research. Mortars produced in 4x4x16 cm dimensions are subjected to compressive and bending tests after being kept in the laboratory for 7 and 28 days. According to the results of the study, it was determined that the geopolymers can reach sufficient strength even if heat curing is not applied. Flexural and compressive strengths of mortars exposed to magnesium sulfate, sodium sulfate for ten weeks and HCl solutions for five weeks were also investigated. In addition, freeze-thaw, high temperature effect, wear loss and ultrasound pulse velocity rates on the samples were investigated. Finally, SEM, EDX and XRD analyzes of the samples were examined and interpreted