Sımulınk kulanılarak gemi üzerindeki ekipmanların çift sinüsoidal şok yüklemesine yanıtının tahmın edilmesi
A practical simulink application to predict the response of ship equipment to double sinusoidal distributed shock loading
- Tez No: 688193
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖMER BELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Askeri gemilerde ekipmanların şok yüküne dayanımı beka açısından en önemli konulardan biridir. Şok yükü gemi sualtında, havada veya gemi içinde gerçekleşen bir patlama sonucu oluşabilir. Şok yüküne dayanımı hem global ve lokal olarak yapısal anlamda hem de ekipman ve donanım anlamında sağlamak gerekmektedir. Yapısal dayanım bu çalışmanın konusu olmamak ile birlikte şok yükü altında ekipmanların fonksiyonelliğini keybetmeden çalışmasını sağlamak için en etkin yollardan birisi gemi yapısı ile ekipman arasında titreşim darbe sönümleyiciler (TDS) kullanmaktır. Yerleşim kısıtları sebebi ile TDS'lerin seçimi tasarım aşamasında ekipman yerleşimi için büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda TDS seçimi yapılmadan bu ekipmanların altındaki faundeyşın tasarımlarının final hale getirilmesi mümkün olmamaktadır. Sonlu elemanlar analizi yöntemi ile de bu çalışmaların yapılması mümkün olmakla beraber bu tür analizler ve raporlama oldukça zaman almaktadır. Hem sıkı proje takvimleri hem de yüksek lisans maliyetleri nedeni ile analitik yöntemler tercih edilmektedir. Bu çalışma ile daha önce belirlenmiş şok yüküne göre, kütle bilgileri ile tasarım ivme limitleri bilinen bir ekipman için TDS seçimi yapabilme kabiliyetinin kazanılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışma ile TDS ve ekipmandan oluşan bir sistemin M kütle matrisi, C sönüm matrisi, K rijitlik matrisinin verilen bilgiler doğrultusunda analitik olarak Matlab ve Simulink yazılımları ile oluşturulup çözümü yapılmaktadır. Uygulanan şok yükü altında sistemin kütle-zaman, ivme-zaman, yer değişimi-zaman grafiklerinin ve ekipmanın ağırlık merkezine etkiyen ivmeler elde edilmektedir. Bu şekilde ekipmanın ağırlık merkezine etkiyen ivmenin istenen seviyeye indirilebilmesi için hazır üretici kataloglarından TDS seçimi yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important subjects is the shock resistance of the equipment in terms of survivability of the naval vessels. It is necessary to provide resistance against the shock loads both in terms of equipment and hardware and both global and local structure. Although structural resistance is not the subject of this study, one of the most effective ways to ensure that the equipment operates without losing its functionality under shock load is to use vibration shock absorbers (VSA) between the ship structure and the equipment. Due to placement restrictions, selection of the VSA is important for the arrangement of the equipment in the design phase. Also, without an equipment's VSA selection it is not possible to finalize the design of the foundation structure. Although it is possible to carry out these studies with the finite element analysis method, such analyses and reporting take a lot of time. Analytical methods are preferred because of both tight project schedules and high licence fees. With this study for the previously determined shock load, it is aimed to achieve VSA selection capability for equipment whose mass information and design acceleration limits are known. In this context, in order to the given information, the M mass matrix, the C damping matrix and the K stiffness matrix of a system composed of one equipment and VSAs' is generated and realized the solving, by means of MATLAB and Simulink software in this study. Under the applied shock load, it is obtained the graphs of mass-time, acceleration-time, displacement-time and the accelerations that affected the equipment's centre of gravity. In this way, VSA selection can be made what for the accelerations are reduced to the required level from the manufacturer catalogues.