Türkiye'de en çok kullanılan dört modern aile planlaması yönteminin kadının cinsel yaşamına etkisi
Impact on women's sexual life of turkey in four most common modern family planning methods
- Tez No: 688266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER GÜLEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma; Türkiye'de en çok kullanılan dört modern aile planlaması yönteminin, kadının cinsel yaşama etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Veriler, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran; en az altı aydır aile planlaması yöntemi olarak kondom, rahim içi araç, tüpligasyon ve hap yöntemlerinden birini kullanan araştırmaya katılmayı kabul eden 191 evli kadından toplanmıştır. Veriler, yüz yüze görüşme tekniği ile Veri Toplama Formu ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 35,68±7,161, eşlerinin yaş ortalaması 39,29±8,217'dir. Kadınların %35,1'i orta öğretim, eşlerinin %45,5'i ortaöğretim mezunudur. Kadınların yarısı genel olarak cinsel yaşamlarını iyi (%49,2) olarak değerlendirirken çok küçük bir kısmı kötü (% 6,3) ve çok kötü (%1,6) olarak değerlendirmiştir. Uygulanan ki-kare testi sonucunda aile planlaması yöntemi ile cinsel yaşamın etkileme durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Kadın cinsel işlev ölçeği (KCİÖ) puan ortalaması 23,84 iken istek alt boyutu puan ortalaması 3,85, uyarılma alt boyutu puan ortalaması 4,02, kayganlaşma alt boyutu puan ortalaması 4,64, orgazm alt boyutu puan ortalaması 4,59, doyum alt boyutu puan ortalaması 4,32, ağrı boyutu puan ortalaması ise 2,41'dir.
Özet (Çeviri)
Research; The four most widely used modern family planning methods in Turkey have been descriptively designed to determine the impact of women on sex life. Data, obstetrics and gynecology outpatient clinic; It has been collected from 191 married women who have agreed to participate in the study, which has been using condoms, intrauterine vehicles, scubaulation and pill methods as a family planning method for at least six months. The data were collected using the Data Collection Form and the Female Sexual Function Scale (RBS) using face-to-face interview technique. The mean age of the women who participated ± 35.68,7,161 and the average age of their ± 39.29.8,217. %35.1 of women are secondary education and %45.5 of their spouses are secondary school graduates. Half of women generally judged their sex life as good (%49.2), while a very small number considering it as bad (%6.3) and very poor (%1.6). As a result of the ki-square test, there was no statistically significant relationship between the family planning method and the affecting status of sex life (p>0.05). Female sexual function scale (RBS) score average is 23.84, craving lower size score average is 3.85, arousal lower size score average is 4.02, lubricant lower size score average is 4.64, orgasm lower size score average is 4.59, satiation lower size score average is 4.32, pain size score average is 2.41.