Diyarbakır yöresinde keçilerin beslenmesinde kullanılan bazı çalı ve ağaç türlerinin yem değerlerinin ve metan üretim potansiyelinin belirlenmesi
Determination of nutritive value and methane production potential of acacia leaves
  1. Tez No: 688426
  2. Yazar: MERVAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin birçok bölgesinde bulunan ve ruminantlar için alternatif yem kaynağı olarak meşe, ve mazı yaprağının Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran olmak üzere 4 farklı dönemde toplanan bitki örneklerinde; besin madde içerikleri, in vitro gaz üretimi, metabolik enerji içerikleri ve organik madde sindirile bilirlikleri düzeyleri belirlenmiştir. Meşe yapraklarının Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz dönemlerine ait KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF (%) düzeyleri, sırasıyla 43.21-56.13; 5.48-7.66; 7.76-5.95; 3.96-4.75;42.24-52.24; 29.75-40.17 değerleri arasında tespit edilmiştir. Mazı yaprakarının Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran dönemlerine ait KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri (%), sırasıyla 56.1-65.3; 8.0-11.6; 12.2-8.3; 4.0-5.9; 35.2-43.4; 25.1-32.4 değerleri arasında tespit edilmiştir. . Meşe yapraklarında dönemlere göre, GÜ, CH4, CH4, ME ve OMS düzeyleri ise sırasıyla 28.16-23.98 ml, 3.25- 3.51 ml, %6.81-8.34 MJ/kg KM, %50.27-43.14 arasında bulunmuştur. Mazı yapraklarında dönemlere göre, GÜ, CH4, CH4, ME ve OMS düzeyleri ise sırasıyla 32.10-25.74 ml, 4.21-3.34, 7.45-8.92 MJ/kg KM, %60.6-45.1 arasında tespit edilmiştir.. İstatistik analiz sonucunda, dönemler arasındaki fark önemli çıkmıştır. Yemler ve hayvan besleme açısından önemli sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's potential concept in many regions and the feed source for ruminants oak leaf gall and March, April, May and plant samples collected in different periods on June 4; nutrient contents, in vitro gas production, metabolic energy content and organic matter digestibility levels were determined. KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels (%) of oak leaves in April, May, June and July were 43.21-56.13; 5.48-7.66; 7.76-5.95; 3.96-4.75; 42.24-52.24; It was determined between the values of 29.75-40.17. The KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels (%) of thuja leaves in March, April, May and June were 56.1-65.3; 8.0-11.6; 12.2-8.3; 4.0-5.9; 35.2-43.4; It was determined between the values 25.1-32.4. . According to the periods, GU, CH4, CH4, ME and OMS levels in oak leaves were determined between 28.16-23.98 ml, 3.25-3.51 ml, 6.81-8.34 MJ / kg DM, 50.27-43.14% respectively. According to the periods in thuja leaves, GU, CH4, CH4, ME and OMS levels were determined between 32.10-25.74 ml, 4.21-3.34, 7.45-8.92 MJ / kg DM, 60.6-45.1%, respectively. As a result of statistical analysis, the difference between the periods It turned out important. Gas production technique gives important results in terms of fast, economical, feed and animal feeding.