Spor politikalarına yönelik hizmetlerin incelenmesi: Aydın Büyükşehir Belediyesi örneği
An investigation of services for sports policies: The sample of Aydın Metropolitan Municipality
- Tez No: 688459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmada yerelde büyük etkiler oluşturabilecek ekonomik ve siyasal güce sahip olan belediyelerin spor alanında yapılan çalışmaları incelenerek eksik olduğu düşünülen spor politikalarının nedenleri araştırılarak çözüm önerisinde bulunmak amaçlanmıştır. Bu çalışma, genelde yerel yönetimlerin özelde ise Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin sürdürmekte olduğu spor politikalarının istenilen düzeyde olma-olmamasının belirlenmesi ve yetersiz olduğu düşünülen spor politikalarının iyileştirilmesi için belediyeye yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Aydın Büyükşehir Belediyesi, büyükşehir olmadan önceki belediye yönetiminde spor ile ilgili ayrı bir birim bulunmamaktadır. Spor alanında faaliyetlerini başta Sosyal İşler Müdürlüğü olmak üzere farklı birimlerin çatısı altında dağınık bir şekilde faaliyetleri yürütülmüştür. Aydın Belediyesi Büyükşehir statüsünü kazandıktan sonra (2015) yılında ''Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı'' adı ile yeni bir birim kurulmuş spor alanında faaliyet ve politikalar bu birim altında devam ettirilmiştir. Stratejik Planların incelenmesi sonucunda belediyenin belirli bir spor politikasının bulunmadığı, 2017 yılında Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı bütçesinin oluşturduğu görülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Spor, Belediye, Spor Politikası, Hizmet.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to propose solutions by investigating the reasons for the sports policies that are thought to be incomplete by examining the studies carried out in the field of sports by the municipalities that have economic and political power that can create great effects in the local area. It is thought that this study will guide the municipality to determine whether the sports policies of the local administrations in general and the Aydın Metropolitan Municipality in particular are at the desired level and to improve the sports policies that are thought to be inadequate. Aydın Metropolitan Municipality did not have a separate unit related to sports in the municipality administration before it became a metropolitan municipality. Activities in the field of sports were carried out in a dispersed manner under the roof of different units, especially the Social Affairs Directorate. After Aydın Municipality gained the metropolitan status (2015), a new unit was established under the name of“Youth and Sports Services Department”, and activities and policies in the field of sports were continued under this unit. As a result of the examination of the Strategic Plans, it is seen that the municipality does not have a specific sports policy, and the budget of the Youth and Sports Services Department was created in 2017. KEYWORDS: Sport, Municipality, Sport Policy, Service.