Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin internet temelli uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin mutluluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sports sciences faculty students' opinions on the internet-based distance education on the levels of happiness
  1. Tez No: 688578
  2. Yazar: İBRAHİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin internet temelli uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin mutluluk düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. çalışmanın evrenini Spor Bilimleri Fakültelerinde eğitim alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise 2020-2021 eğitim öğretim döneminde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşmaktadır. Veriler Google Formlar üzerinden katılımcılara ulaştırılmış ve gönüllü olarak araştırmaya katılımı esas alınmıştır. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılan anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşler Ölçeği, üçüncü bölümde Oxford Mutluluk Ölçeği oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Veri setindeki uç değerler ve çok değişkenli normallik varsayımının karşılanıp karşılanmadığı Mahalanobis uzaklık değerleri yardımıyla incelenmiş aykırı uç değerler gösteren 3 veri, veri setinden çıkartılmıştır. İkili değişkenler için Bağımsız Örneklem T testi, ikiden fazla değişkenler ise Anova Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the opinions of the students of the Faculty of Sports Sciences towards internet-based distance education on their level of happiness. The universe of the study is made up of students studying at the Faculty of Sport Sciences. The research sample consists of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Sports Sciences students in the 2020-2021 academic year. The data were delivered to the participants by Google Forms and their voluntary participation in the research was based on. The questionnaire used to collect relevant data in the study consists of three parts. In the first part, demographic information was created, in the second part the Views on Distance Education Scale, in the third part the Oxford Happiness Scale. The obtained data were statistically analyzed using the SPSS 25.0 package program. The extreme values in the data set and whether the assumption of multivariate normality were met was examined with the help of Mahalanobis distance values and 3 data showing outlier extreme values were removed from the data set. Independent Sample T test for binary variables, variables more than two were analyzed with Anova Test.