Biyoatıklardan aktif karbon eldesi ve katalizör destek malzemesi olarak kullanılması
Activated carbon assisted for ammonium borohydride hydrolysis synthesis of metal catalysts
  1. Tez No: 688907
  2. Yazar: HATİCE BEŞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİT İZGİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında amonyak boranın (AB) hidroliziyle, katalitik aktvitesi yüksek, ucuz ve tekrar kullanılabilir nanokatalizörlerin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Kahve telvesi atığından elde edilen aktif karbon (AC) elde edilmiş ve Ni-Fe-B ile Cu-Mo-B nanokatalizörleri, bu aktif karbon üzerine tutturularak katalitik aktivitelerinin arttırılması hedeflenmiştir. Bu yönüyle buradaki katalizörlerin AB'nin hidrolizinde kullanılmaları ilktir. Elde edilen aktif karbon ve katalizörlerin tanımlanması, N2-adsorpsiyon-desorpsiyon, SEM, EDX, XRD, IR ve XPS gibi ileri analitiksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Amonyak boranın hidroliz deneylerinde NaOH konsantrasyonu, NH3BH3 konsantrasyonu, katalizör miktarı parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Ayrıca farklı sıcaklıklarda yapılan deneylerden elde edilen veriler kullanılarak her bir katalizörün kaçıncı dereceden olduğu ve aktivasyon enerjisileri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, activated carbon (C) was produced from coffee grounds and it was aimed to increase the catalytic activity by attaching Ni-Fe-B and Cu-Mo-B catalysts to this activated carbon. Thus, heterogeneous catalysts with high catalytic activity have been produced for the hydrolysis of ammonia borane, which has recently been shown as the most promising chemical hydrogen storage material. First, activated carbon was synthesized by chemical activation method using phosphoric acid activator in microwave. In activated carbon synthesis, the effects of the parameters of microwave gas environment, microwave power, microwave time, activation temperature, activation time and impragnation rate were investigated. Identification of the obtained activated carbon and catalysts was carried out using advanced analytical methods such as N2-adsorption-desorption, SEM, EDX, XRD, IR and XPS. In the hydrolysis experiments of ammonia borane, the effects of NaOH concentration, NH3BH3 concentration, catalyst amount and ambient temperature parameters were investigated. In addition, using the data obtained from experiments conducted at different temperatures, reaction degrees and activation energies were determined by kinetic studies.