Developing a tool to determine the most useful measure of national power
Milli gücün en yararlı ölçüsünün belirlenmesi için araç geliştirilmesi
- Tez No: 688969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Uluslararası ilişkiler uygulayıcıları, kendi ilgi alanlarındaki ülkelerin ulusal gücünü ölçmek için pratik bir yola ihtiyaç duyarlar. Birçok ulusal güç ölçütü olmasına rağmen, birçoğu ulusal gücün ölçülmesinde kusur ve eksikliklerden muzdariptir. Bu çalışmanın yanıtlamaya çalıştığı soruyu şu şekilde ifade etmek mümkündür:“Uluslararası ilişkiler uygulayıcıları mümkün olduğunca doğru sonuçlar veren en yararlı ölçütü nasıl seçebilirler?”Bu soruyu cevaplamak için, bu çalışma ulusal güç ölçütlerini on dört kriter üzerinden değerlendirmek için bir araç geliştirmiş ve bu kriterleri Karar Matrisi Metodu kullanarak ölçülebilir bir matrise yerleştirmiştir. Çalışma, uluslararası ilişkilerde güç ve ulusal güç kavramının belirlenmesi, ulusal gücün ölçülmesinin önemi ve ulusal gücün ölçülmesinde karşılaşılan en belirgin zorlukların belirlenmesi ile başlamıştır. Ayrıca, çalışmada ulusal gücün ölçülmesinin tarihsel evreleri ve güç türleri gözden geçirilmiştir. Daha sonra çalışmada, ulusal gücün elli ölçüsünü gözden geçirilmiş ve ulusal güç değişkenlerinin sıklığını hesaplanmıştır. Bu incelemeye dayanarak, çalışma, göreceli önem indeksi ve beş boyutlu Likert ölçeği kullanılarak her bir kriterin göreceli önemini belirlemek için altı uzmanlıkta otuz üç uzmanla hakemlik yapmıştır. Uzmanlar tarafından on iki kriter yüksek göreli önemli olarak kabul edilirken, sadece iki kriter yüksek ila orta önemli olarak kabul edildi. Bu durum, ulusal güç ölçütlerini değerlendirmek için araştırmacı tarafından geliştirilen kriterlerin önemini göstermektedir. Çalışma, ulusal gücün ölçülerini değerlendirmek için ulusal gücün ölçülerini aritmetik bir şekilde karşılaştırmanın mümkün olduğu bir araçla sonuçlandı. Bu çalışmadan elde edilen katkılar, uygulayıcıları bir devlet gücünü hesaplamada veya iki ülkenin gücünü karşılaştırmada kullanmak üzere bir ulusal güç ölçüsü seçerken önyargı ve öznel seçimlerden kaçınmaları için desteklemeli ve böylece daha doğru sonuçlara yol açmalıdır.
Özet (Çeviri)
International relations practitioners need a practical way to measure the national power of countries within their interests. Although there are many national power measures, many of them suffer from defects and shortcomings in measuring national power. This study answers the following question: how can the international relations practitioners choose the most useful measure that gives as accurate results as possible? To answer this question, this study has developed a tool to evaluate measures of national power through fourteen criteria and placed the criteria in a measurable matrix using the Decision Matrix Method. The study started with identifying the concept of power and national power in international relations, the importance of measuring national power, and the most prominent challenges facing measuring national power. In addition, the study reviewed the historical phases of measuring national power and reviewing the types of power. Then the study reviewed fifty measures of national power and calculated the frequency of national power variables. Based on this review, the study conducted refereeing with thirty-three experts in six specializations to determine the relative importance of each criterion using the relative importance index (RII) and the five-dimensional Likert scale. Twelve criteria were considered high relative importance by the experts, while only two criteria were considered high to medium importance. This indicates the importance of the criteria developed by the researcher for evaluating measures of national power. The study concluded with a tool for assessing measures of national power, through which it is possible to compare measures of national power in an arithmetic way. Contributions from this study should support practitioners to avoid bias and subjective choices when selecting a measure of national power to use in calculating a state power or comparing the power of two countries, thus leading to more accurate results.