Coğrafi bilgi sistemi tabanlı çok kriterli karar analizi ile fotovoltaik güneş enerjisi santralleri için yer seçimi: Çanakkale ili örneği
Site selection for photovoltaic power plants using GIS-based multi criteria decision analysis: A case study of Çanakkale province, Turkey
- Tez No: 689008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Jeodezi ve Fotogrametri, Energy, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hızlı nüfus artışı ve gelişen teknoloji sebebiyle enerji talebi giderek artarken, fosil yakıtların kullanımıyla enerji üretimi çevreye zarar vermektedir ve fosil yakıt rezervlerinin ileride tükenmesi beklenmektedir. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Güneş enerjisi, en çok araştırma ve yatırım yapılan yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde yer almaktadır. Kapsamlı bir yer seçimi analizi yapmak, uygun maliyetli ve iyi performans gösteren güneş enerjisi projeleri sağlamak için ilk adımdır. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Çok Kriterli Karar Analizi entegrasyonu ile daha güvenilir bir analiz yapılmakta, çeşitli kriterler ve kısıtlamalar hesaba katılarak harita üzerinde en uygun yerler belirlenebilmektedir. Yapılan çalışma kapsamında; CBS ve Analitik Hiyerarşi Yöntemi yardımıyla Çanakkale ilinde Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulabilecek uygun alanlar belirlenmiş ve bu alanların enerji talebini karşılama potansiyeli incelenmiştir. Ayrıca, uygun alanlar arasından seçilen arazilerin GES kapasitelerinin ve kurulum yapılması halinde geri ödeme sürelerinin analizi gerçekleştirilmiş ve bir GES sahasının termal incelemesi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tespit edilen en uygun alan miktarının, Çanakkale ilinin elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını karşılama potansiyelinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While energy demand is increasing gradually due to rapid population growth and developing technology, energy production with the use of fossil fuels harms the environment and fossil fuel reserves are expected to be depleted in the future. Therefore, renewable energy sources are needed. Solar energy is one of the most researched and invested renewable energy sources. Conducting a comprehensive site selection analysis is the first step to ensure cost-effective and well-performing solar projects. With the integration of Geographic Information System (GIS) and Multi-Criteria Decision Analysis; a more reliable analysis is performed, and the most suitable areas can be determined by taking into account various criteria and restrictions. Within the scope of the study, suitable sites where a Photovoltaic Solar Power Plant (SPP) can be established in Çanakkale were determined by GIS and Analytical Hierarchy Process and the potential of these sites to meet the energy demand was examined. In addition, capacities of SPP of the lands selected among the suitable sites and their payback periods in case of installation were analyzed and a thermal investigation of a SPP field was carried out. It has been concluded that the most suitable sites that determined as results of these analyzes have the potential to meet the entire electrical energy need of Çanakkale province.