Uyarıya duyarlı mikrojel içeren amfoter Hidrojellerin Sentezi ve Karekterizasyonu
Synthesis and characterization of amphoteric hydrogels containing stimuli-responsive microgels
  1. Tez No: 689097
  2. Yazar: ROBINA MAIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YARLIGAN UYSAL, PROF. DR. VURAL BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hidrojeller ve mikrojeller, biyouyumluluk, suda çözünebilme ve toksik olmamaları gibi belirli özelliklere sahip olmaları nedeniyle polimerik ilaç salım sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, pH ve sıcaklığa duyarlı olan Au/P(NIPAM-co-DEA) mikrojelin ilavesi ile pH duyarlı P(DMA/AA) hidrojelleri hazırlanmıştır. Hidrojellerin ve mikrojelin, sıcaklık ve pH duyarlılığı ile şişme ve büzülme davranışları incelenmiş, kimyasal karakterizasyonu yapılmış ve bu sistemde 5-FU ilacının salım özellikleri araştırılmıştır. İlk olarak, bu çalışmada, DMA ve AA monomerlerinin miktarını değiştirerek, istenen şişme/büzülme davranışına sahip bir hidrojel üretmenin mümkün olduğunu gösterilmiştir. İkinci olarak, PDEA ve P(NIPAM-co-DEA) mikrojellerinin sentezi ve bu mikrojellerin DLS ve TEM yöntemleri ile karakterizasyonlarına yer verilmiştir. Üçüncü olarak, pH ve sıcaklık duyarlı olan P(NIPAM-co-DEA) mikrojelinde bulunan Au nanopartiküllerinin sentezi gerçekleştirilmiş ve partiküllerin varlığı TEM analizi ile kanıtlanmıştır. Son olarak, anti-kanser ilacı olan 5-FU hidrojel sistemine yüklenmiş ve Au/P (NIPAM-co-DEA) mikrojel içeriğinin değiştirilmesiyle 5-FU ilacının bu sistemden salımı kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, pH ve sıcaklığa duyarlı olan Au/P(NIPAM-co-DEA) mikrojel içeren P(DMA/AA) hidrojelinin ilaç sektöründe kanser tedavisinde ilaç dağıtım sistemleri olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Hydrogels and microgels, which have certain characteristics, including biocompatibility, water-solubility, and non-toxicity, are currently commonly utilized as polymeric medication release systems. In this study, we present the preparation of pH-sensitive P (DMA/AA) hydrogels with the addition of Au/P (NIPAM-co-DEA) pH and temperature-sensitive. The hydrogels and microgel temperature and pH behavior, chemical characterization, swelling, and deswelling behavior, and 5-Fu release properties were investigated. Firstly this research indicates that by varying the DMA and AA monomers, it is possible to produce a hydrogel with a desired swelling/deswelling behavior by varying the DMA and AA monomers. Secondly, the synthesis of PDEA and P (NIPAM-co-DEA) microgel and characterizations of these microgels by DLS and TEM methods. Thirdly, the synthesis of Au nanoparticles containing in P (NIPAM-co-DEA) pH and temperature responsiveness microgel and the result of these were proved by TEM analysis. Last but not least, loading of an anti-cancer drug to the hydrogel system and 5-FU release was controlled by the changing of Au/P (NIPAM-co-DEA) content. The results revealed that pH and temperature-sensitive P (DMA/AA) hydrogels containing Au/P (NIPAM-co-DEA) microgel is applied as drug delivery systems in the pharmaceutical sector for cancer treatment.