Bilişim sistemlerinde akıllı olay analizi ve yönetimi
Smart event analysis and management in information systems
- Tez No: 689429
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bilişim sistemleri ve uygulamaları hayatın her aşamasında vazgeçilmez hizmetler sunarak faaliyetlerimizi daha etkin ve verimli olarak gerçekleştirmemizi sağlamaktadır. Günümüzde bilgi teknolojileri sistemleri birçok alarm ve olay kayıtları üretmektedir. Üretilen bu kayıtlar çoğu zaman birbirleriyle bir ilişkiye sahiptir ve bu ilişki doğru bir şekilde yakalandığı zaman kurumları zarara uğratacak birçok kesinti henüz oluşmadan engellenebilecektir. Örneğin bir sunucunun disk G/Ç hızında ortaya gelen artış ya da sorun o sunucu üzerinde çalışan iş yazılımlarının yavaşlamasına bu yavaşlıkta farklı birtakım sonuçlara neden olabilecektir. İşte bir kurumun tüm olay kayıtlarını doğru bir şekilde analiz ederek yönetmesi, oluşan kayıtların belirli zaman dilimlerinde ve belirli kurallara bağlı olarak analizlerini kural bazlı yapmak ortaya çıkan milyonlarca alarmın verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesini sağlayacaktır. Ayrıca olayların birbirleriyle ilişkilerini çıkartarak olası problemlerin önlenmesi mümkün olabilecektir. BT sistemlerinde meydana gelen olaylar bir çeşit ayak izi özelliği taşımaktadır. Söz konusu olayların kaydının tutulması da hayati önem taşımakta ve gerektiğinde bu olay kayıtlarının analizi yapılarak sistemlerin verimliliği, zararlı birtakım girişimler, sistem arıza eğilimi vs. gibi istenmeyen durumların anlaşılarak gerekli önlemlerin alınması ile olası kayıpların önlenmesi sağlanabilmektedir. Bu çalışmada bilişim sistemlerinde olay kaydı analizi yaparak sistemlerde arıza tahmini için geliştirilen model açıklanarak elde edilen deneysel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information systems and applications provide indispensable services at every stage of life, enabling us to carry out our activities more effectively and efficiently. Today, information technology systems produce many alarm and event records. These produced records often have a relationship with each other, and when this relationship is captured correctly, many interruptions that will harm institutions can be prevented before they occur. For example, an increase in the disk I/O speed of a server or a problem may cause the business software running on that server to slow down and cause different results in this slowness. Here, an institution's accurate analysis and management of all event records, and rule-based analysis of the resulting records in certain time periods and depending on certain rules will ensure efficient and effective management of millions of alarms. In addition, it will be possible to prevent possible problems by removing the relationships between events. Events that occur in IT systems are a kind of footprint. It is also vital to keep a record of the events in question, and when necessary, these event records can be analyzed to analyze the efficiency of the systems, harmful interferences, system failure tendency, etc. By understanding the undesirable situations such as taking the necessary precautions, possible losses can be prevented. In this study, the model developed for fault prediction in systems by performing event log analysis in information systems is explained and the experimental results obtained are given.