Planda ve düşeyde düzensiz mevcut betonarme binaların doğrusal olmayan analizi
Nonlinear analysis of existing reinforced concrete buildings that irregular in plan and vertically
  1. Tez No: 689568
  2. Yazar: BERK UYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TUĞRUL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Mevcut betonarme binaların deprem etkisi altındaki performanslarının belirlenmesi, ileride meydana gelecek depremlerde oluşabilecek can ve mal kayıplarını önlemek açısından önemlidir. Özellikle taşıyıcı sisteminde düzensizlik bulunan binaların deprem performanslarının ve davranışlarının belirlenmesi daha zordur. Bu tez çalışmasında, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'de tanımlanan A3 ve B2 tipi düzensizlik durumlarına sahip mevcut betonarme binaların deprem performansları doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Her bir düzensizlik durumu için, kat planı, kat yükseklikleri, malzeme özellikleri ve taşıyıcı sistem elemanlarının kesit detayları aynı olarak alınmıştır. Bilgisayar analizlerinde SAP2000 yapısal analiz programı kullanılmıştır. Performans analizleri, iki farklı yerel zemin sınıfı için yapılmıştır. Ayrıca, A3 ve B2 tipi düzensizlik durumlarına sahip betonarme binalar 3, 5 ve 7 katlı olarak modellenmiştir. Deprem performansını belirlemek için, doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden sabit tek modlu itme yöntemi kullanılmıştır. Deprem performansının belirlenmesinde etkili olan plastikleşme bölgeleri ve plastik mafsal tanımları, yığılı plastik davranış modeline göre her bir yapısal eleman için gerçekleştirilmiştir. Performans analizleri sonucunda, her bir düzensizlik durumu için mevcut betonarme binaların farklı zemin sınıflarında gösterdikleri deprem performansları incelenmiştir. Ayrıca, aynı zemin sınıfında yer alan farklı kat sayısı ve bina yüksekliklerine sahip mevcut betonarme binaların deprem performansları da değerlendirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları, farklı yerel zemin sınıflarına ve bina yüksekliklerine göre karşılaştırmalı olarak tablolar ve şekiller ile sunulmuş ve ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Determining the performances of existing reinforced concrete buildings under the seismic effect is important in terms of preventing loss of life and property that may occur in future earthquakes. Especially, it is more difficult to determine the seismic performances and behaviors of buildings having irregularities in the structural system. In this thesis study, seismic performances of existing reinforced concrete buildings that have A3 and B2 irregularities defined in Turkish Building Earthquake Code-2018 are investigated by non-linear analysis methods. Floor plan, story heights, material properties and section details of the structural members are taken as common for each irregularity situation. SAP2000 structural analysis program is utilized in the computer analyses. Performance analyses have been performed for two local soil classes. Besides, reinforced concrete buildings with A3 and B2 types of irregularities are modelled as 3, 5 and 7 stories. Single mode pushover method which is one of the non-linear analysis procedures is used to determine the seismic performance. Plasticization regions and plastic hinge definitions that are effective in the determination of seismic performance are carried out for each structural member according to lumped plasticity model. As a result of the performance analysis, the earthquake performances of the existing reinforced concrete buildings in different soil classes have been investigated for each irregularity situation. In addition, seismic performances of the existing reinforced concrete buildings with different story numbers and building heights in the same soil class have also been evaluated. Obtained analysis results have been comparatively presented by tables and figures according to different local soil classes and building heights and suggestions have been proposed for future studies.