Beton yol performansına makro ve mikro fiberlerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of macro and micro fibers on concrete road performance
- Tez No: 689789
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Beton yollarda, uygun olmayan derz aralıkları, farklı iklim koşulları, trafik yükü gibi faktörler yol performansını etkilemektedir. Beton yollarda kullanılan lifler, betonun özelliklerini iyileştirip zaman içinde oluşabilecek deformasyonları da minimize edebilmektedir. Bu çalışmada, makro lif ve mikro lif etkisinin beton yol performansına etkisi araştırılmıştır. Öncelikle çalışmada kullanılan kırma kireçtaşı agregasına; metilen mavisi deneyi, Slake durabilite deneyi, Los Angeles aşınma deneyi ve XRF, XRD analizleri uygulanıp agreganın karakteri ve özellikleri belirlenmiştir. Hacimce %0.3, %0.6, %0.9 oranlarında; makro lif olarak polipropilen, mikro lif olarak poliamid kullanılarak makro lif ve mikro lifin beton yol performansına etkisi incelenmiştir. Kontrol betonu, 3 farklı oranda makro lifli ve 3 farklı oranda mikro lifli olmak üzere, beton numuneler oluşturulup sertleşmiş beton deneyleri uygulanmıştır. Sertleşmiş betona uygulanan deneyler; ultrasonik geçiş hızı, basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, donma-çözülme, yaşlandırma, kayma analizi, böhme aşınma, kılcal su emme, çarpma dayanımı deneyleri ve SEM analizidir. Sonuç olarak, hem makro hem de mikro lifin; basınç ve eğilme dayanımını artırdığı görülmüştür. Bunun yanı sıra makro ve mikro liflerin genel olarak beton performansını iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In concrete roads, factors such as unsuitable joint spacing, different climatic conditions, and traffic load affect road performance. Fibers used in concrete roads can improve the properties of concrete and minimize deformations that may occur over time. In this study, the effect of macro fiber and micro fiber effect on concrete road performance was investigated. First of all, to the crushed limestone aggregate used in the study; methylene blue test, Slake durability test, Los Angeles abrasion test and XRF, XRD were applied and the character and properties of the aggregate were determined. %0.3, %0.6, %0.9 by volume; by using polypropylene as macro fiber and polyamide as micro fiber, the effects of macro fiber and micro fiber on concrete road performance were investigated. Concrete samples were formed with control concrete, 3 different ratios of macro fiber and 3 different ratios of micro fiber, and hardened concrete tests were applied. The tests applied to the hardened concrete are ultrasonic pulse velocity test, compressive strength test, bending tensile strength test, freeze-thaw test, aging test, skid analysis, Bohme abrasion test, capillary water absorption test, impact strength test and SEM analysis. As a result, both macro and micro fiber; it has been increases the compressive and flexural strength. In addition, it has been observed that macro and micro fibers improve concrete performance in general.