Spor bilimleri öğrencilerinde fiziksel aktivite düzeyi, uyku kalitesi ve teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level, sleep quality and technology addiction in sports science students
- Tez No: 689838
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı; spor bilimleri öğrencilerinde fiziksel aktivite düzeyi, uyku kalitesi ve teknoloji bağımlılığı arasında ilişkiyi belirleyerek, farklı değişkenler açısından incelemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırmaya Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi' de öğrenim gören ve kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 333 (200 erkek+133 kadın) spor bilimleri öğrencisi katılım göstermiştir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”ve“Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği”kullanılarak toplanılmıştır. Verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t- testi, tek yönlü varyans (one-way ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between physical activity level, sleep quality and technology addiction in sports science students and to examine them in terms of different variables. A total of 333 (200 male + 133 female) sports science students studying at Sakarya University of Applied Sciences Faculty of Sport Sciences and determined by convenience sampling method participated in the research conducted using the relational screening model. The data of the research were collected using the“Personal Information Form”,“International Physical Activity Questionnaire-Short Form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index”and“Technology Addiction Scale”. Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way ANOVA and Pearson correlation analysis were applied to the data.