Üreter taşı endoskopik tedavisi sonrası üreteral stent: Ne kadar süre kalmalı? Prospektif randomize çalışma sonuçları
After endoscopic treatment of ureteral stone ureteral stent: HOW long to stay? Results of the prospective randomized study
- Tez No: 689972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET MURAT DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Üriner sistem taş hastalığı, sıklığı giderek artmakta olan ve günlük pratiklerinde ürologların sık karşılaştığı hastalık grubudur. Üreter taşları ise renal kolik nedeniyle acile en sık başvuran grubu oluşturmaktadır. Üreter taşlarının cerrahi tedavisinde en çok endoskopik yaklaşım tercih edilmekte olup, tedavi sonrasında üreteral stent yerleştirilmesi sıklıkla tercih edilmektedir. Stentin çekilme süresi ile ilgili ise kılavuzlarda konsensus bulunmamaktadır. Çalışmamızda maksimum etkinlikteki en kısa süreyi belirlemek, stentin gereğinden fazla süreyle hastada kalmasını engelleyerek hastaların hayat kalitesini arttırmak ve hastaneye ameliyat sonrası tekrar başvuruları azaltmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 19/03/2021 ile 19/07/2021 tarihleri arasında 61 hasta ile gerçekleştirilen prospektif randomize çalışmada üreterorenoskopik (URS) litotripsi operasyonu uygulanan, ameliyat sonlanımında üreteral stent yerleştirilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların üreteral stent çekilme tarihleri 3. gün (grup 1), 7. gün (grup 2) ve 14. gün (grup 3) olarak blok randomizasyon yöntemi ile belirlendi. Hastalara, üreteral stentleri çekildiği gün ve urs operasyonundan 1 ay sonra semptom sorgulama formları dolduruldu. Bulgular: Çalışma 35 erkek 26 kadın olmak üzere toplam 61 hasta ile gerçekleştirildi. Otuz yedi hastanın (%60,7) taşı distal üreterde idi. Operasyon öncesi hidronefroz 46 hastada (%75,4) mevcut idi. Üreter mukozasına impakte taşı olan hasta sayısı 18 (%29,5) idi. Demografik veriler, taş lokalizasyonu, tarafı, hidronefroz varlığı, taş sertliği incelendiğinde gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary stones are a group of diseases that urologists encounter in their daily practice with an increasing incidence. And the ureteral stones constitute the group which is the most frequently admitted to the emergency department due to renal colic. After the endoscopic treatment of ureteral stones, ureteral catheter placement is usually preferred. However, there is no consensus among the guidelines regarding the stent removal time. Efficacy concerns occur when the stent remains in for a short time, but the patients' quality of life will be affected if it stays in for longer. We, in our study, aimed to determine the shortest period of time with the maximum efficacy to increase the patients' quality of life and decrease the postoperative re-admissions to the hospital. Material and Method: Sixty-one patients who underwent ureterorenoscopic (URS) lithotripsy operation, had post-operative ureteral catheter placement and met the criteria for operation are enrolled in this prospective randomised clinical study that held between the dates 19/03/2021 and 19/07/2021 in our clinic. The time for the removal of the patients' stents are determined by block randomisation method as 3rd day (group 1), 7th day (group 2) and 14th day (group 3). The patients are asked to fill symptom questioning forms before and 1 month after the ureteral catheter removal. Results: The study was carried out with 61 patients in total, 35 men and 26 women. The stones of 37 patients (%60,7) were in distal ureter. There were hydronephrosis in the preoperative CT scans of 46 patients (%75,4). The stones of 18 patients (%29,5) were impacted to ureteric wall. Analising the demographic data, stone localisation, side, existence of hydronephrosis and hardness (composition) of the stone, there was no significant difference between the groups.