2015-2020 yılları arasında tüp bebek ünitemizde intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan hastalarda dondurulmuş embriyo transfer siklus sonuçları
Frozen embryo transfer cycle results in patients which were intracytoplasmic sperm injection (ICSI) in our ivf unit between 2015-2020
- Tez No: 690104
- Danışmanlar: UZMAN ELİF TOZKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: 2015-2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde uygulanan dondurulmuş embriyo transfer sikluslarının gebelik sonuçlarını değerlendirmek ve başarı oranlarını etkileyen faktörleri belirleyerek başarı oranlarını artırmaya yönelik planlamalara yol gösterebilmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızın materyalini 2015-2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılmış ve ICSI sonrası dondurulmuş embriyo transferi yapılan 189 hasta oluşturmaktadır. Çalışmamıza 23-40 yaş arasındaki tüm infertil hastalar dahil edilmiştir. Kontrollü ovaryen hiperstimülasyon (KOH) tedavisini takiben OPU (oosit pick-up) işlemi yapılmıştır. Taze siklusta transfer edilemeyen ve dondurulan embryo transferleri (DET) çalışma için kullanılmıştır. DET öncesi endometriumun hazırlanması amacı ile hormon replasman tedavisi uygulanmış ve ardından embriyo transferi yapılmıştır. Transfer sonrası 12. günde beta-hCG 20mIU/mL'nin üzerinde olan hastalar gebe kabul edilmiştir. Devam eden gebeliklerde abortus, ikiz gebelik, ektopik gebelik ve canlı doğum oranları belirlenmiştir. Bulgular: Dondurulmuş embriyo transferi yapılan 189 hastanın 71(%37,5)'inde klinik gebelik elde edilmiştir. LH değerleri ilk grupta 4,89±3,11 mIU/mL iken ikinci grupta 4,06±2,13 mIU/mL olarak saptanmıştır ve iki grup arasında LH değerleri açısından istatistiksel fark bulunmuştur (p=0,036). Matür oosit sayısı gebelik elde edilen grupta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır: ilk grupta 11,29±5,00'a karşın ikinci grupta 9,47±5,06 (p=0,012). Fertilize olan oosit sayısı da benzer şekilde ilk grupta 8,71±4,20 ve ikinci grupta 6,98±4,11 olarak saptanmış ve iki grup arasında istatistiksel düzeyde yüksek fark olduğu görülmüştür (p=0,005). Sonuç: DET sikluslarında, taze embriyo transferlerinde olduğu gibi, LH değeri düşük saptanan olgularda, KOH'a yanıt düşmekte ve dolayısıyla gebelik oranlarında düşüş görülmektedir. Matür oosit sayısının gebelik elde edilen grupta daha yüksek saptanması oosit kalitesinin daha iyi olması ile açıklanabilir. Fertilize olan oosit sayısının da gebelik elde edilen grupta daha yüksek saptanması, anöploidi riskinin azaldığını, böylelikle genetik açıdan daha iyi embriyoların oluştuğunu yansıtabilir. Her iki durumda da gebelik başarısı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the pregnancy results of frozen embryo transfer cycles applied in the IVF Clinic of Health Sciences University Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between the years 2015-2020 and to guide the planning to increase the success rates by determining the factors affecting the success rates. Materials and Methods: The material of our study consists of 189 patients who underwent intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and frozen embryo transfer (FET) after ICSI at the Health Sciences University Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital IVF Clinic between 2015-2020. All infertile patients between the ages of 23 and 40 were included in our study. Following the controlled ovarian hyperstimulation (KOH) treatment, OPU (oocyte pick-up) was performed. Fresh cycle non-transferable and frozen embryo transfers were used for the study. Hormone replacement therapy was applied to prepare the endometrium before FET and then embryo transfer was performed. Patients with beta-hCG over 20mIU/mL on the 12th day after transfer were considered pregnant. Abortion, twin pregnancy, ectopic pregnancy and live birth rates were determined in ongoing pregnancies. Results: Clinical pregnancy was achieved in 71 (37.5%) of 189 patients who underwent frozen embryo transfer. While LH values were 4,89±3,11 mIU/mL in the first group, they were 4,06±2,13 mIU/mL in the second group, and a statistical difference was found between the two groups in terms of LH values (p=0,036). The number of mature oocytes was found to be statistically significantly higher in the group with pregnancy: 11,29±5,00 in the first group versus 9,47±5,06 in the second group (p=0,012). Similarly, the number of fertilized oocytes was found to be 8,71±4,20 in the first group and 6,98±4,11 in the second group, and there was a statistically high difference between the two groups (p=0,005). Conclusion: In DET cycles, as in fresh embryo transfers, in cases with low LH levels, the response to KOH decreases, and therefore, a decrease in pregnancy rates is observed. The higher number of mature oocytes in the pregnant group can be explained by the better oocyte quality. The fact that the number of fertilized oocytes was found to be higher in the group in which pregnancy was achieved may reflect that the risk of aneuploidy is reduced, thus genetically better embryos are formed. In both cases, pregnancy success increases.