Şerîf Razi'nin şiirinde rengin sanatsal kullanımı
Artistic use of color in the poetry of Sharif er-Razi
  1. Tez No: 690117
  2. Yazar: OTHMAN A.ALSATAR A. ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Renklerin şiirde kullanımı şairin kendisini ve duygularını anlatmanın yollarından ve şiir edebiyatının önemli şekillerinden biridir.“Şerîf er-Razî'nin Şiirinde Rengin Sanatsal Kullanımı”adıyla yapılan bu çalışmada Şerîf er-Razî'nin, yaşadığı çağda ve toplumda sanatsal yönü ortaya koyulmuştur. Nesep itibarıyla soylu bir geçmişe dayanan er-Razî, şiir edebiyatı alanında yaşadığı çağın öncü isimlerinden biri olmuştur. Çalışmada onun, şiirlerinde renkleri nasıl ve hangi anlamlarda kullandığı tespit edilmeye çalışılmıştır. İlk olarak şairin olaylarla yüklü hayatından ve karşılaştığı zorluklardan kısa bir kesit sunulmuş; sonra çalışma üç bölümde ele alınarak ilk bölümde soyut ve somut anlamda renklerin kullanımı, ikinci bölümde renklerin unsurları ve yansımaları, üçüncü bölümde ise renklerin insanlarda ve tabiatta kullanımı üzerinde durulmuştur. Her bir başlığı ele alırken renklerin Şerîf er-Razî'nin şiirlerindeki kullanımları üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş, buna dair şiirinden örnekler verilmiştir. Dönemin önemli bir şairi olarak Şerîf er-Razî'nin şiirlerinin, renk kullanımı yönüyle ayrı bir incelik ve edebi bir güzellik arz ettiği görülmektedir. O şiirlerinde en fazla beyaz, sonra siyah, sonra kırmızı ve yeşil rengi kullanmıştır. Sarı ve mavi rengin kullanımının çok az olması dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of colors in poetry is one of the ways in which the poet describes himself and his feelings and one of the important forms of poetry literature. In this work, titled“ The artistic use of color in the poetry of Sharif er-Razi”, the artistic aspect of Sharif er-Razi was revealed in the age and society in which he lived. Based on a noble past as of Nesep, er-Razi was one of the leading figures of his ERA in the field of poetry literature. In the study, it was attempted to determine how and in what meanings he used colors in his poems. First, a short section of the poet's life loaded with events and the difficulties he faced was presented; then the work was discussed in three parts, focusing on the use of colors in an abstract and concrete sense in the first part, the elements and reflections of colors in the second part, and the use of colors in humans and nature in the third part. In addressing each title, the use of colors in Sharif er-Razi's poems was emphasized in detail, and examples of his poetry about it were given. As an important poet of the period, Şerif er-Razi's poems seem to offer a distinct subtlety and literary beauty in terms of the use of color. He used the most white, then black, then red and Yesil in his poems. It is noteworthy that the use of yellow and blue is very small.