Spor bilimleri mezunlarının motivasyon düzeyi ile örgüt iklimi ilişkisi
The relationship between the motivation level of sports sciences graduates and organizational climate
- Tez No: 690185
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili Sarıyer ilçesinde çalışan Spor bilimleri fakültesi ve beden eğitimi spor yüksekokulu mezunlarının motivasyon düzeyleri ve örgüt iklimleri arasındaki ilişkiler ile birlikte motivasyon düzeyi üzerinde etkili olabilecek bir takım sosyodemografik değişkenler ele alınmıştır. Bu kapsamda İstanbul ili Sarıyer ilçesinde çalışan 105 spor bilimleri fakültesi ve beden eğitimi spor yüksekokulu mezunları ile görüşülmüş ve ilgili unsurlar arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Örgüt İklimi Ölçeği, Motivasyon Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan demografik soru ölçeği kullanılarak araştırma verileri toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde katılımcıların motivasyon düzeyleri ile çalıştıkları kurumların örgüt iklimi unsurları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiş ve bu farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
By this study, some of sociodemographic variables that can be powerful at the motivation level, in addition to the relationships among the inducement ranges and organizational climates of the graduates of the faculty of sports sciences working in the Sarıyer district of Istanbul have been discussed. Within this framework, 105 sports sciences graduates working in the Sarıyer district of Istanbul were interviewed and research data were collected using Organizational Climate Scale, Motivation Scale and demographic question scale created by the researcher in order to examine the relationships between related associated elements. When the findings received due to the studies are examined, statistically, considerable differences were found between the motivation levels of the participants and the organizational climate elements of the institutions they work for, and these differences were examined.