PTFE, FEP, PFA gibi florlu polimerlerin metalik yüzeylere kaplanması; yapışmazlık, aşınma, korozyon ve çizilme özelliklerinin incelenmesi
Floored polymers such as PTFE, FEP, PFA coating on metallic surfaces; investigation of features such as non-stick, wearing, corrosion, scratching
- Tez No: 690252
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Flor esaslı polimer kaplamaların kullanımı son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Özellikle mutfak eşyalarının kaplanmasında florlu polimerlere olan ilgiyi daha da arttırmıştır. Bu deneysel çalışma, mutfak eşyalarının flor esaslı polimerlerle kaplanmasında en uygun kaplama malzemesi seçimini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla birbirinden farklı üç floropolimer esaslı kaplama malzemesi kullanılmıştır. Bunlar, politetrafloroetilen (PTFE), florlanmış etilen propilen (FEP) ve perfloralkoksi (PFA) polimerleridir. Ara kaplama olarak poliamid imid (PAI) polimer kullanılmıştır. Kaplama taban malzemesi olarak ise alüminyum altlık kullanılmıştır. Alüminyum altlık üzerine basınçlı sprey püskürtme metodu ile kaplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Kaplama yüzeylerinin mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Yüzey pürüzlülüğü ölçümü, termal analiz için termogravimetrik analiz (TGA), yüzey incelemeleri için taramalı elektron mikroskop (SEM-EDS), temas açısı ölçümleri (CA), aşınma testi, korozyon testi, kareleme testi, yumurta testi, süt testi ve ketçap testi yapılmıştır. Aşınma testi deney sonuçlarına göre en iyi aşınma direnci sırasıyla PTFE, FEP ve PFA olarak belirlenmiştir. Korozyon testleri sonucunda ise en iyi korozyon direnci sırasıyla PTFE, PFA ve FEP polimer kaplamalarda elde edilmiştir. Kareleme testi sonucunda ise bantın kaplama yüzeyine yapışma derecesine göre tüm floropolimer esaslı kaplamalar için ASTM 5B standardı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of fluorine-based polymer coatings has gained importance in recent years. Especially in the coating of kitchenware, the interest in fluorinated polymers has increased even more. This experimental study was carried out to determine the most suitable choice of coating material for coating utensils with fluorine-based polymers. For this purpose, three different fluoropolymer-based coating materials were used. These are polytetrafluoroethylene (PTFE), fluorinated ethylene propylene (FEP), and perfluoroalkoxy (PFA) polymers. Polyamide-imide (PAI) polymer was used as the intermediate coating. An aluminum substrate was used as the coating base material. The coating process was carried out on the aluminum substrate with the pressurized spray method. The mechanical and physical properties of the coating surfaces were investigated. Surface roughness measurement, thermogravimetric analysis (TGA) for thermal analysis, scanning electron microscope (SEM-EDS) for surface examinations, contact angle measurements (CA), abrasion test, corrosion test, square test, egg test, milk test, and ketchup test were performed. According to the wear test test results, the best wear resistance was determined as PTFE, FEP, and PFA, respectively. As a result of corrosion tests, the best corrosion resistance was obtained in PTFE, PFA, and FEP polymer coatings, respectively. As a result of the squaring test, it was determined as the ASTM 5B standard for all fluoropolymer-based coatings according to the degree of adhesion of the tape to the coating surface.