Uluslararası topluma bir entegrasyon aracı olarak Latin Amerika'da darbeler: Şili ve Arjantin örneği
Military coups in Latin America as a means of integration to international society: The cases of Chile and Argentina
  1. Tez No: 690376
  2. Yazar: MUHAMMED HAYATİ TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMER KASIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Latin Amerika devletleri bağımsızlıklarını kazandıktan sonra genel olarak demokratik süreçlerin askeri darbelerle kesintiye uğraması gibi bir ortak özellikle karşımıza çıkmışlardır. Her bir ülke için askeri darbenin toplumsal ve ekonomik kökenleri birbirinden farklılık göstermişse de II. Dünya Savaşı sonrası ve özellikle 1970'lerde bu bölgede gerçekleşen askeri darbelerin etkisinde en azından Şili ve Arjantin örneklerinde bir benzerlik göze çarpmaktadır. Bu benzerlik darbelerin ortaya çıkış nedenlerinde değil yapısal özelliklerinde ve darbe sonrası süreçlerde karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan demokrasi geleneği ve profesyonelleşmiş (siyasi alandan çekilmiş) ordusu ile Şili ve askeri darbelerin halk tarafından bile benimsendiği ve normalleştiği Arjantin birbirinden farklı içsel özellikler barındırmaktadır. Fakat 1973 Şili ve 1976 Arjantin Askeri Darbelerinin şiddeti ve sonuçları göz önüne alındığında yapısal açıdan birbirine benzerken oluşum süreçleri birbirinden farklılaşmaktadır. Bu benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılması tezin ulaşmaya çalışacağı amaçlardan ilkidir. Çalışma bu amaca yönelik olarak bu iki askeri darbeyi İngiliz Okulu çerçevesinde ABD tarafından kurulan dönemin uluslararası toplumuna söz konusu ülkelerin entegre olmasındaki işlevleri açısından incelemektedir. İngiliz Okulu uluslararası sistem ve uluslararası toplum ayrımına giden ve normların bu toplumdaki etkisini ortaya koyan bir teoridir. II. Dünya Savaşı sonrası ABD önderliğinde kurulan uluslararası toplumun anlaşılmasında İngiliz Okulu teorisi açıklayıcı olmaktadır. Fakat İngiliz Okulu iç politik ve yapısal gelişmeleri analizine dâhil etmemektedir. Bu noktada İngiliz Okulu tarafından göz ardı edilen dış politika – iç politika etkileşimi Gourevitch'in dış/iç yaklaşımı ile tamamlanmaktadır. Bu çalışmada ele alınan darbelerin bütüncül bir değerlendirmesini yapabilmek için hem İngiliz Okulu hem de Gourevitch'in yaklaşımı bir arada kullanılmış darbeler üzerindeki uluslararası toplumun etkisini açıklarken dış/iç etkileşimi de ihmal edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The Latin American states encountered interruptions of democratic processes by military coups after gaining their independence. Although the social and economic origins of military coups differ for each country, the effects of the military coups that took place in this region after World War II and especially in the 1970s show similarities at least in the cases of Chile and Argentina. These similarities are not seen in the reasons for the occurrance of the coups, but in the structural features and post-coup processes. As a matter of fact, Chile with its democracy tradition and professionalized (withdrawn from the political arena) army and Argentina, where military coups were adopted and normalized even by the people, have different internal characteristics. However, considering the severity and consequences of the 1973 Chilean and 1976 Argentine military coups, while structurally similar, their formation processes differ from each other. Revealing these similarities and differences is the first of the aims that the thesis will try to achieve. For this purpose, the study examines these two military coups in terms of their functions in the integration of the said countries into the international society of the period established by the USA within the framework of the English School. The English School is a theory that distinguishes between the international system and the international society and reveals the effect of norms in this society. The English School theory is explanatory in understanding the international society established under the leadership of the USA after World War II. However, the English School does not include domestic political and structural developments in its analysis. At this point, international relations – domestic policy interaction, which is ignored by the English School, is complemented by Gourevitch's approach. In order to make a holistic evaluation of the coups discussed in this study, the approaches of both the English School and Gourevitch are used together, while explaining the impact of the international community on the coups, international relations/domestic interaction is not neglected.