Handover with network slicing in 5G networks
5G ağları için ağ dilimleme ve aktarım
- Tez No: 690451
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
5Gnin ortaya koyduğu birçok avantaj bulunuyor, ayni zamanda bu avantajlar çözülmesi gereken yeni problemleri beraberinde getiriyor. 5G'nin desteklediği temel kavramlardan biri Ağ Dilimlemedir. Dilimleme, aynı fiziksel altyapı üzerinde birden çok izole edilmiş sanal ağa sahip olmayı sağlar. Böylece, her ağ dilimi, çeşitli hizmet kalitesi (QoS) gereksinimlerine göre farklı hizmetler sağlayabilir. 5G'de, Yazılım Tanımlı Ağ İletişimi (SDN) ve Ağ Fonksiyonu Sanallaştırma (NFV), ağ dilimlemeyi desteklemek için kritik öneme sahiptir. Literatürde, ağ dilimlemenin çeşitli sorunları incelenmiştir ve odaklanan iki önemli alan, kabul kontrolü ve kaynak tahsisidir. Kaynak tahsisi çalışmalarının çoğu çekirdek şebekesi kaynakları üzerinedir, ancak ağ dilimleri için uçtan uca bir izolasyonu sürdürmek için radyo kaynak tahsisini de araştırmak önem arz etmektedir. Radyo Erişim Şebekesi (RAN) kaynak tahsisi alanında önemli katkılar olsa da, ağın verimini optimize etmek, kabul denetimi yoluyla tam olarak gerçekleştirilemez. Bu tezde, radyo ağ kaynaklarının kullanılabilirliğinde yüksek verimlilik sağlanması için ağırlıklı olarak geçişe (handover) odaklanıyoruz. Bir hücre içerisindeki kullanıcı sayısı baz istasyonu sınırına kadar arttığında, gelen tüm talepler karşılamanmayabilir ve kullanıcılar, talep ettikleri ağ dilimlerini kullanamayabilir. Bu tezde, radyo kaynaklarının kullanımını optimize etmek için bir optimizasyon problemi geliştirip inceliyoruz ve benzer sonuçlara çok daha düşük hesaplama sürelerinde ulaşmak için geçiş tabanlı bir buluşsal yöntem öneriyoruz ve simülasyon sonuçlarıyla, buluşsal yöntemimizin kısa bir zaman çerçevesi içinde optimale yakın çözümler sunabildiğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
5G suggests many advantages but these advantages bring some problems to be solved. Network Slicing is one of the key concepts that $5G$ introduces. Slicing enables having multiple isolated virtual networks on top of the same physical infrastructure. Thus, each slice can provide different services with diverse Quality of Service (QoS) requirements. In 5G, Software Defined Networking (SDN) and Network Function Virtualization (NFV) are critical to support network slicing. In the literature, several problems of network slicing are studied. Two outstanding areas of focus are admission control and resource allocation. Most of the studies are on the Core Network resources although it is essential to investigate radio resource allocation in order to maintain an end-to-end isolation for slices. While there are considerable contributions around Radio Access Network (RAN) resource allocation, optimizing the throughput of the network is not fully achievable via admission control. In this thesis, we mainly focus on handover to maintain the usability and high utilization of the radio resources of the networks. When the number of users within one cell suddenly increases up to the limit of the base station, all of the incoming requests may not be handled and most of the users may suffer from not being able to use the offerings of the slices that they demand. We develop an optimization problem to optimize the radio resources and propose an heuristic to reach similar results by leveraging handover in considerably low computing times and with the simulation results we show that our heuristic can present solutions close to the optimal within a short time frame.