Denizel kökenli mikrobiyal suşlardan ürikaz terapötik enziminin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of uricase therapeutic enzyme from marine derived microbial strains
- Tez No: 690640
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ESİN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Proses süresi ve maliyet açısından taşıdıkları avantajlar ve farklı niteliklerde enzimleri üretme kapasiteleri nedeniyle mikroorganizmalar enzim üretim çalışmalarında önemlidir. Mevcut çeşitlilik sadece yeni ve nitelikli enzim üreticilerinin keşfinde değil diğer metabolitler konusunda da çok büyük bir potansiyel taşımaktadır. Denizel kaynaklı mikroorganizmaların (fakültatif veya obligat) bulundukları çevresel ve biyolojik koşullar nedeniyle karasal suşlardan çok farklı metabolitlere sahip olduğu bilinmektedir. Terapötik amaçlı enzimlerde hücre dışı üretim ve proteinaz K direnci tercih edilen özellikler arasında yer almakta ve bu nitelikleri taşıyan yeni enzim üreticilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ürikaz üreten aktinomiset, bakteri ve fungus türlerinin mevcut olması sebebiyle, denizel izolatlardan da ürikaz üretiminin gerçekleştirilebilir olduğu öngörülmektedir. Ayrıca denizel çevrelere adapte olmuş mikroorganizmaların karasal eşdeğerlerinden farklı moleküllere sahip olabildikleri de gösterildiğinden, denizel izolatlardan farklı niteliklere sahip değerli ürikaz üreticisi suşların tespit edileceği düşünülmektedir. Tez çalışmasında, bölüm laboratuvarında mevcut denizel kökenli, aktinomiset, bakteri ve fungus izolatlarının ürikaz üretim potansiyellerinin belirlenmesi, aktif üreticilerin saptanması, proteinaz K dirençleri ve potansiyel temsilcilere ait ürikaz enziminin kısmi karakterizasyonunun yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microorganisms are important in enzyme production because of their advantages in terms of process time and cost and their capacity to produce enzymes of different qualities. The current diversity has great potential not only for the discovery of new and qualified enzyme producers, but also for other metabolites. Marine-derived microorganisms (facultative or obligate) are known to have very different metabolites than terrestrial strains due to their environmental and biological conditions. Extracellular production and proteinase K resistance are among the preferred properties of therapeutic enzymes and there is a need for novel enzyme producers having these properties. Due to the presence of uricase-producing actinomycetes, bacteria and fungi species, uricase production from marine derived isolates is predicted to be feasible. In addition, since it has been shown that microorganisms adapted to marine environments may have different molecules than their terrestrial equivalents, it is thought that valuable uricase-producing strains with different characteristics from marine derived isolates will be identified. In this thesis, it is aimed to determine uricase production potentials of marine derived, actinomycetes, bacteria and fungi isolates in the department laboratory, determination of active producers, proteinase K resistance and partial characterization of uricase enzyme of potential representative producers.