Daphne ile Apollon mitinin Rönesans ve Barok Dönem resim sanatı bağlamında incelenmesi
Examination of the myth of Apollo and Daphne in the context of Renaissance and Barique Period painting
  1. Tez No: 690662
  2. Yazar: ŞERİFE ESRA ATA KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde insanların bilinçaltında varlığını sürdürdüğü mitoloji, tarihin en eski kavramlarından biridir. Mitler ve efsaneler, tarih boyunca bireyin ve toplumun yaşamına etki ederken, özellikle sanata verdikleri ilham sayesinde günümüze dek ulaşmayı başarmışlardır. Yüzyıllar boyunca sanatın geleneği haline gelen anlatı yapılarının temelini de mitlerde bulmak mümkündür. Geçmişten günümüze kadar ulaşan birçok efsanenin yanısıra, imkansız aşkın anlatıldığı mitolojik hikayeler insanlığın her döneminde dikkat çekmiştir. Bunlardan biri de en unutulmaz ve hüzün dolu aşklardan birisinin anlatıldığı Apollon ve Daphne mitidir. Hikayedeki kahramanların biri Işık Tanrısı olan Apollon, bir diğeri ise su perisi Daphne'dir. Mitte, kendisini aşka kapatmış ve hayatı boyunca evlenmeyi istemeyen Daphne, Apollon'un aşkı karşısında endişe ve korku içinde babasından yardım istemesi sonucu defne ağacına dönüştüğü anlatılmaktadır. Araştırmada verilen resim örnekleri, seyirci tarafından incelenirken, hangi döneme ait teknik ve uslup ile yapıldığı anlatılmıştır. Sanatçılar tarafından üretilen sanat eserlerinde konu edilen hikayenin, öncesi, olay anı ya da sonu görülmektedir. Dapne ve Apollon mitindeki Daphne'nin defne ağacına dönüşü, resim sanatında incelenirken efsane; Rönesans ve Barok dönemlerini kapsayarak olay örgüsü bazında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology, which continues to exist in the subconscious of people today, is one of the oldest concepts in history. While myths and legends have influenced the life of the individual and society throughout history, they have managed to survive to the present day, especially with the inspiration they gave to art. It is possible to find the basis of narrative structures, which have become the tradition of art for centuries, in myths. In addition to many legends from the past to the present, mythological stories about impossible love have attracted attention in every period of humanity. One of them is the myth of Apollo and Daphne, in which one of the most unforgettable and sad loves is told. One of the heroes in the story is Apollo, the God of Light, and another is Daphne, the nymph. In the myth, it is told that Daphne, who has closed herself in love and did not want to marry all her life, turns into a laurel tree as a result of her asking for help from her father in fear and anxiety in the face of Apollo's love. While the painting samples given in the research were examined by the audience, the technique and style of the period they were made were explained. In the works of art produced by the artists, the pre-period, while-period and post-period of the story can be seen. While the turn of Daphne into the laurel tree in the myth of Daphne and Apollo is examined in the art of painting, the legend was discussed on the basis of the plot, covering the Renaissance and Baroque periods.