Türk çimento üreticilerinin 2015-2020 yılları arasında finansal açıdan değerlendirilmesi
Financial evaluation of Turkish cement manufacturers between 2015-2020
  1. Tez No: 690870
  2. Yazar: ABDUL RAHIM BABUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türk inşaat sektörünün en önemli alt sektörlerinden biri olan çimento sektörü ülke ekonomisinde önemli bir paya sahiptir. Çalışmada Borsa İstanbul'a kayıtlı taş ve toprağa dayalı firmalar arasından çimento sektöründe faaliyet gösteren 16 firmanın 2015-2020 yıllarına ait finansal verileri oran analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, çimento sektörünün kriz öncesi ve kriz dönemindeki durumu yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda çimento firmalarının finansal yapısının Türkiye şartları dikkate alındığında güçlü ve dengeli bir yapı sergilediği kanaatine varılmıştır. Ancak pandemi sürecinin devam etmesi durumunda firmaların ek önlemler almaları gerekebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cement sector, which is one of the most important sub-sectors of the Turkish construction sector, has an important share in a country's economy. In this study, the financial data of 16 companies operating in the cement sector among the stone and soil-based companies registered in the BIST for the years 2015-2020 were analyzed with the ratio analysis method. According to the obtained results, the situation of the cement sector before and during the crisis has been interpreted. Consequently, it has been concluded that the financial structure of cement companies shows a strong and balanced structure considering the Turkish conditions. However, it is estimated that companies may need to take additional measures if the pandemic process continues.