COVID-19 pandemi sürecinde KOAH hastalarının öz bakım yönetimi ve ilişkili faktörler
Self-care management of COPD patients in the pandemic process and associated factors
  1. Tez No: 690965
  2. Yazar: ECE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI, DOÇ. DR. NESRİN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecinde KOAH hastalarının öz-bakım yönetimi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma Temmuz 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında İstanbul'da iki devlet hastanesinin göğüs hastalıkları servisleri ve iki göğüs hastalıkları hastanesinin servislerinde yatan 173 KOAH tanılı hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Özellikler ve Hastalık Bilgi Formu, Kronik Hastalıklarda Öz-Bakim Yönetimi Ölçeği (SCMP-G) ve KOAH Değerlendirme Testi (CAT) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma), Student-t testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan KOAH hastalarının yaş ortalaması 49,20±10,25 olup, %59'u erkek, %30,6'sı ilköğretim mezunu, %53,2'si evli, %61,8'inin gelir durumu ortadır. Hastaların KOAH tanı süresi 10,33±6,96 yıl olup, KOAH nedeniyle hastaneye yatma sayısı ortalama 3,92±2,66, KOAH nedeniyle acile başvurma sayısı ortalama 1,48±0,61'dir. KOAH hastaların %17,9'unun COVID-19 geçirdiği belirlendi. KOAH hastalarının CAT puan ortalaması 26,51±4,12, Kronik Hastalıklarda Öz-bakım Yönetimi Ölçeği Öz koruma alt boyutu puan ortalaması 66,63±5,39, Sosyal Koruma alt boyutu puan ortalaması 17,12±5,48 ve Kronik Hastalıklarda Öz-bakım Yönetimi Ölçeği toplam puan ortalaması 52,61±14,00 bulundu.
Özet (Çeviri)
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetursadipscingelitr, sed diam nonumyeirmodThis research was conducted as a cross-sectional study during the COVID-19 epidemic process to determine the self-care management of COPD patients and associated factors. The study was conducted between July 2020 and April 2021 with 173 patient diagnosed with COPD in the services of two public hospitals and two chest diseases hospitals in Istanbul. Sociodemographic characteristics and disease information form, Self Care Management Scale (SCMP-G) and COPD Assessment Test (CAT) were used in chronic diseases. Descriptive statistical analyzes (frequency, percentage, mean, standard deviation), Student-t test, One-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used to evaluate the data. The average age of the COPD patients participating in the study was 49.20 ± 10.25, 59% of them were male, 30.6% were primary school graduates, 53.2% were married, and 61.8% had moderate income. The duration of the diagnosis of COPD of the patients was 10.33 ± 6.96 years, the number of hospitalizations due to COPD was 3.92 ± 2.66, and the average number of emergency visits for COPD was 1.48 ± 0.61. It was determined that 17.9% of COPD patients had COVID-19 . CAT score average of COPD patients is 26.51 ± 4.12, Self-Care Management Scale in Chronic Diseases Self-protection sub-score average 66.63 ± 5.39, Social Protection sub-score average 17.12 ± 5.48 and Chronic The total average of the Care Management Scale was found to be 52.61 ± 14.00.