Next generation wireless communication systems
Yeni nesil kablosuz iletişim sistemleri
  1. Tez No: 690997
  2. Yazar: AROOBA ZESHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUNÇER BAYKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Siber Sistemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Görünür ışık iletişimi (VLC), yüksek kapasite, yüksek spektral verimlilik, yüksek enerji verimliliği, düşük pil tüketimi ve düşük gecikme gibi mevcut kablosuz teknolojilerin getirdiği sınırlamaları ele almak için öne çıkan özelliklere sahip olduğu için son zamanlarda büyük ilgi gördü. Bu tez için üç ana bileşenden oluşan uçtan uca hibrit VLC ve WLAN ağı tasarlanmıştır. İlk olarak, hibrit bir kablosuz VLC iletişim sisteminin simülasyonu, analizi ve testi için kullanılabilecek, IEEE 802.11ac çerçeve yapısına dayalı paket tabanlı bir protokol olan fiziksel katman tasarlanmıştır. \\ İkinci olarak, sistemin performansı ve verimin nasıl en üst düzeye çıkarılacağı hakkında ayrıntılı bir analiz gerçekleştirmek için VLC/WLAN ve VLC/LTE hibrit senaryolarına özel bir araştırma yapılmıştır. Bu tür ağlarda, iki ağ arasında sorunsuz bir geçiş sağladığı için verimli bir dikey geçiş (VHO) tekniğinin en kritik unsur olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, bir devir teslim kararı vermek için kullanıcının konum bilgisini kullanan, konum tabanlı bir dikey devir teslim tekniği önerilmiştir. Kapalı bir alanda kullanıcı sayısı arttıkça ışık yolu tıkanıklıklarının sıklığının arttığı ve bunun önemli bir performans bozulmasına neden olduğu gösterilmiştir. Bu ek bilgi daha sonra en uygun ağı etkin bir şekilde seçen VHO algoritmasına beslenir. \\ Son olarak, uçtan uca bir VLC/WLAN hibrit iletişim sistemi, bir ağ simülatörü ns3'te simüle edilir. Önerilen fiziksel katman, VLC modülünde gerçekleştirilmiştir. Önerilen devir tekniği, son kullanıcının VLC ve WLAN kapsama alanlarına girerken ve çıkarken hareketliliğine bağlı olarak uygulanmaktadır. Simülasyon sonuçları, hibrit sistemin homojen bir ağın ortaya çıkardığı zorlukların üstesinden nasıl geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Visible light communication (VLC) has gained tremendous attention recently as it possesses prominent features to address the limitations imposed by current wireless technologies such as high capacity, high spectral efficiency, high energy efficiency, low battery consumption, and low latency. For my thesis, I have designed an end to end hybrid VLC and WLAN network that comprises of three main components. Firstly the physical layer has been designed which is a packet-based protocol based on IEEE 802.11ac frame structure, which can be utilized for the simulation, analysis, and testing of a hybrid wireless VLC communication system. \\ Secondly, I investigated specific VLC/WLAN and VLC/LTE hybrid scenarios to perform a detailed analysis on the performance of the system and how to maximize throughput. It was found that in such networks, an efficient vertical handover (VHO) technique is the most critical element as it ensures a seamless transition between the two networks. Therefore, I proposed a pre-calibrated location based vertical handover technique that utilizes user's location information to make a handover decision. It was shown that the frequency of light path blockages increases as the number of users exceeds in a confined space, resulting in a significant performance deterioration. This additional information is then fed to the VHO algorithm that effectively selects the most feasible network. \\ Finally an end to end VLC/ WLAN hybrid communication system is simulated in a network simulator ns3. The proposed physical layer is realized in the VLC module. The proposed handover technique is implemented depending on the mobility of the end user as it enters and leaves the VLC and WLAN coverage areas. The simulation results demonstrate how the hybrid system overcomes the challenges posed by a homogeneous network.