Yeraltı maden işletmelerinde çalışanların gürültü maruziyetinin belirlenmesi
Employees in underground mine works determining the noise exposure
- Tez No: 691484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN YUVKA, PROF. DR. ÖNDER UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Madencilik dünyanın ve ülkemizin önemli iş kollarından birisidir. Madencilik faaliyetleri esnasında çeşitli fiziksel risk etmenleri ortaya çıkmaktadır. Bu fiziksel risk etmenlerinin başında da gürültü gelmektedir. Günümüzde teknolojinin artmasıyla birlikte gelişen teknolojiye bağlı olarak yeraltı madenciliğinde mekanizasyona geçilmiştir. Ancak çalışan personel yüksek gürültü düzeyleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Gürültü insan üzerinde fizyolojik ve psikolojik birçok etki oluşturmaktadır. Bunların başında da bir meslek hastalığı olan işitme kayıpları gelmektedir. Bu çalışmada, yeraltı kömür madenciliğinde farklı meslek gruplarının iş tanımları yapılarak, bu meslek gruplarında çalışan personelin maruz kaldığı gürültü düzeyleri belirlenmiştir. Yapılan gürültü ölçümleri gürültü yönetmeliği kapsamında değerlendirilerek gürültüye karşı alınabilecek önlem ve tedbirlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining is one of the important business lines of the world and our country. Various physical risk factors of mining activities emerge. Noise starts at the beginning of these physical risk factors. Today, with the increase in technology, mechanization has started in underground mining depending on the technology designed. However, working personnel face high noise levels. Noise is physiologically and psychologically effective on human. The primary one is for hearing loss, which is an occupational disease. In this study, job descriptions of different occupational groups are made in underground coal mining, and the noise levels of the personnel working in these occupational groups are determined. The noise measurements are evaluated within the scope of the noise regulation and the measures and measures that can be taken against noise are mentioned.