Nanopartikül takviyeli pet polimeri esaslı nanokompozit fonksiyonel lif üretimi
Nanoparticle reinforced pet polymer based nanocomposite functional fiber production
  1. Tez No: 691532
  2. Yazar: SEDAT KUMARTAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KAPLAN, PROF. DR. OSMAN OZAN AVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanılan ürünlerin fonksiyonelleştirilmesi için her geçen gün yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları artarak devam etmektedir. Günümüzde sentetik liflerin kullanım alanları ciddi bir şekilde artış göstermektedir. Sentetik lifler içerisinde en büyük kullanım payına sahip olan poliesterde bu gelişmelerin merkezinde kullanım alanını artırmaktadır. Poliester liflerinin özelliklerinin fonksiyonelleştirilmesine yönelik çalışmalar teknoloji ve bilimle beraber büyük bir aşama kaydetmiştir. Bu gelişmelerle birlikte son yıllarda nanoteknoloji ve nanomalzemeler bilimindeki gelişmeler sayesinde tekstil alanında işlevselleştirme çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Nano malzemeler ve nano sistemler kullanılarak tekstil liflerinin kullanım özellikleri ve fonksiyonları geliştirilebilmektedir. Yapılan çalışmada farklı oranlarda nano boyutta zeolit katkılı poliester iplik üretim ve fonksiyonel özellik kazandırma konusunda bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Üretilen ipliklerde ve bu ipliklerden dokunan kumaşlarda nano boyuttaki zeolit maddesinin çeşitli iplik ve kumaş özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada üretilen ipliklerin mekanik özelliklerinin yanında karakterizasyon testleri ve morfolojik özellikleri, üretilen kumaşların ise UV koruma, ses yutum katsayısı, güç tutuşurluk ve ısıl iletkenlik değerleri incelenmiştir. UV koruma ve ses yutum katsayısının artış gösterdiği, ısıl iletkenlik değerinin azaldığı görülmüştür. Güç tutuşurluk özelliklerinin ise değişmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, research and development studies are increasingly continuing every day to functionalize the products used. Today, the usage areas of synthetic fibers are increasing significantly. Polyester, which has the largest usage share among synthetic fibers, increases its usage area at the center of these developments. Studies on the functionalization of polyester fibers have made a great progress with technology and science. With these developments, thanks to the developments in nanotechnology and nanomaterials science in recent years, functionalization studies in the field of textile come to the fore. Using nano materials and nano systems, the usage properties and functions of textile fibers can be improved. In the study, scientific studies were carried out on the production methods of nano-sized zeolite-added in diffrent ratio polyester yarn and to gain functional properties. The effects of nano-sized zeolite on yarn and fabric in the yarns produced and the fabrics woven from these yarns were investigated. In this thesis study, besides the mechanical properties of the produced yarns, characterization tests, morphological properties, UV protection and sound absorption coefficient increased, thermal conductivity value decreased. It was observed that the flammability properties didn't change.