Mandibulanın ileri ilerletme ve beraberindeki rotasyon hareketinde kullanılan farklı fiksasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different fixation methods used in advancedadvancement and counterclockwise rotation of mandible
- Tez No: 692314
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN CAN TÜKEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda mandibulanın ileri derecede ilerletilmesi ve beraberinde saat yönünün tersine rotasyon hareketi gerektiren vakalarda, bilateral sagittal split ramus osteomisi sonrası kullanılan fiksasyon yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. 25 adet mandibulanın sertlik değerine uygun sentetik rezin hemimandibula modeli, 3 boyutlu planlama tekniğiyle kesisi yapılmış şekilde standart olarak üretilmiştir. Ardından modeller 5 gruba ayrılarak, ilerletme ve saat yönünün tersine rotasyon hareketine uygun şekilde 5 farklı metot ile fikse edilmiştir. Her gruptaki denek sayısı 5 adettir (n=5). Segmentleri fikse ederken Grup 1 için 1 adet dört delikli miniplak ve 4 adet minivida (Trimed Medikal Tic. A.Ş., Ankara, Türkiye); Grup 2 için 2 adet 4 delikli miniplak ve 8 adet minivida (Trimed Medikal Tic. A.Ş., Ankara, Türkiye); Grup 3 için mandibula üst kenarına tek sıra halinde yerleştirilmiş 3 adet bikortikal vida (Trimed Medikal Tic. A.Ş., Ankara, Türkiye); Grup 4 için ters – L konfigürasyonunda yerleştirilmiş 3 adet bikortikal vida (Trimed Medikal Tic. A.Ş., Ankara, Türkiye); Grup 5 için ise 1 adet bikortikal vida ile birlikte 1 adet 4 delikli miniplak ve 4 adet minivida (Trimed Medikal Tic. A.Ş., Ankara, Türkiye) kullanılmıştır. Hazırlanan modeller 2 nokta test modeli için dizayn edilmiş servohidrolik test cihazına aynı noktadan sabit bir şekilde kuvvet uygulanacak şekilde yerleştirilmiştir. Sırasıyla her gruptaki 5'er örneğe molar bölgesinde oluşturulmuş çentikten 1 mm/dak hızla doğrusal kuvvet uygulanmıştır. Örneklerin kırılma noktasına kadar uygulanan tüm kuvvet ve deplasman değerleri bilgisayar ortamına kaydedilmiştir. Gruplar arasındaki ortalamalar, non – parametrik Kruskal-Wallis testi ile değerlendirildi. 1 ile 5 mm deplasman değerleri arasında uygulanan kuvvetler arasında anlamlı fark bulundu. Tolere edilebilir sınırlardaki 1-3 mm deplasman değerlerinde hibrit fiksasyon yapılan Grup 5 modellerinin daha iyi stabilite gösterdiği; ardından sırasıyla Grup 4 ve Grup 3 örneklerinin izlediği; miniplak ile fiksasyon yapılan grupların ise daha düşük stabilite değerlerine sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, comparing the fixation methods after BSSO, in cases which required advanced advancement and counterclockwise rotation of the mandible. 25 sythetic resin models of hemimandibles were produced as standard with the incision made with 3D planning technique in accordance with the hardness/stiffness/rigidity value of the mandible. Subsequently, models were divided into 5 groups and fixated with 5 different methods in accordance to the advancement and counterclockwise movement of the mandible. Each group had 5 subjects(n=5). For group 1, 1 4-hole miniplate and 4 miniscrews; for group 2, 2 4- hole miniplate and 8 miniscrews; for group 3, 3 bicortical screws placed in a straight linet o the top edge of the mandible; for group 4, 3 bicortical screws placed in a reversed-L configuration; for group 5, 1 bicortical screw, 1 4-hole miniplate and 4 miniscrews were used for fixation. The prepared models were placed into a servohydraulic tester which is designed for 2-point test models, so that a constant force could be applied to the same point. A constant force of 1 mm/min was apllied to each sample in 5 groups, from a notch placed in the molar area. All of the data related to force and displacement up to the breaking point, were saved electronically. The averages of each group were evaluated with non-parametric Kruskal-Wallis test. There were meaningful differences among applied force values in the range of displacement of 1-to-5 mm. It was shown that, in the range of tolerable 1-3 mm displacement values, group 5 models, in which hybrid fixation was used, were shown to be the most successful; followed by group 4 and group 3 samples; whereas the groups in which miniplate fixation is used were shown to be least stable.