Adjuvan kemoterapi uygulanan primer meme kanserli hastalarımızın erken takip sonuçları
Early follow-up results of our primary breast cancer patients treated with adjuvant chemotheraphy
- Tez No: 69257
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİYAZİ ALAKAVUKLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematolojik Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında 1989 - 1996 yılları arasında D.E.Ü.T.F.'ne başvuran meme kanseri hastalarından Evre l-IIIA 216 olgunun Medikal Onkoloji Polikliniğinde adjuvan kemoterapi (CMF, FEC, FAC) aldığı saptandı. Günümüzde adjuvan sistemik tedavide prognozu belirleyen, standart olarak nitelendirilebilen en önemli prognostik faktörler olarak bilinen lenf nodu metastazı, metastatik lenf nodu sayısı, tümör boyutu, hormon reseptör durumu, menopoz durumu, grad, histolojik tip, lenfatik ve vasküler invazyon açısından olgular 48 ayda hastalıksız sağkalım yönünden değerlendirildi. Lenf nodu metastazının olması, metastatik lenf nodu sayısındaki artış (LN (+) > 4), vasküler invazyonun pozitif olması ve artmış tümör boyutu (MRM yapılan hastalar) kötü prognozu belirleme açısından istatistiksel olarak anlamlı (p < 0.05) saptandı. Literatür ile uyumlu idi. Koruyucu Meme Cerrahisi uygulanan hastalar ile adjuvan CMF kemoterapi protokolü alan hastalar, tedavi stratejisinin belirlenmesi sırasında özellikle iyi prognozlu seçilmiş olgular oldukları için, bu olgularda 48 ayda hastalıksız sağkalımın diğer tedavi rejimlerine göre daha yüksek olduğu görüldü. Tüm olgular (Evre l-IIIA) genel olarak değerlendirildiğinde, sağkalım medyan 64 ayda %13.1, hastalıksız sağkalım medyan 57 ayda %16.1 olarak saptandı. Bu değerlerin, literatürde benzer olgu gruplarına ait çalışma sonuçlarında bildirilenlerden daha düşük olduğu belirlendi. Bunun nedeni, adjuvan kemoterapi uyguladığımız hastaların çoğu kötü prognostik faktörlere sahip (premenopoz, lenf nodu metastazı olan, metastatik lenf nodu sayısı ?4, tümör boyutu ?3cm, %50 ER (-), Grad ll-lll, Invaziv duktal ) olgular idi ve konvansiyonel doz kemoterapinin bu olgu grubunda yetersiz kaldığı görüldü. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 216 patients with stage l-IIIA breast cancer who were treated between 1989 - 1996 with adjuvant chemotherapy (CMF, FEC.FAC) were evaluated for 4 year survival analysis in terms of most currently known prognostic factors which are lymph node metastases, number of metastatic lymph nodes, tumor diameter, hormone receptor status, menopausal status, grade, histological subtype, lymphatic and vascular invasion. The presence of lymph node metastasis, the increment in lymph node number (LN + > 4), the positive vascular invasion and increased tumor diameter (in patients treated with MRM) found to be significant in determining prognosis. As the patients who had protective breast surgery and the patients who had CMF chemotherapy were predicted to have good prognosis before determining therapy strategy, in these patient group 48 months DFS was found to be higher when compared to other regimens. When all patients (Stage l-IIIA) were evaluated in general OS was 13.1% in 64 months and DFS was 16.1% in 57 months. These values were lower when compared with similar groups in the literature. This was due to the fact that most of the patients treated with adjuvant chemotherapy had adverse prognostic factors (premenopausal, lymph node metastasis, metastatic lymph nodes ?4, tumor diameter ?3 cm, ER negativity and tumor type such as invasive ductal carcinoma) and conventional dose chemotherapy was inadequate for this therapy group. 69