Sosyal hizmet uzmanlarının ruhsal hastalığa yönelik inançlarının belirlenmesi
Determining social workers' beliefs toward mental illness
- Tez No: 692613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ATTEPE ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ruh sağlığı sorunu olan bireyler ve aileleri tedaviye ulaşmak, damgalama ve sosyal dışlama, istihdama katılım, aile içi ilişkiler ve iletişim gibi alanlarda farklı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu birey ve ailelerle çalışan önemli meslek gruplarından biri de sosyal hizmettir. Sosyal hizmetin önemli müracaatçı gruplarından biri, ruh sağlığı sorunu olan bireyler ve bu bireylerin aileleri ile yukarıda sıralanan sorun ve ihtiyaçların belirlenmesi, bireylerin ve ailenin tedavi sürecine uyumunun desteklenmesi, müracaatçıların ihtiyaç duyduğu hizmet ve kaynaklarla buluşturulmasının sağlanması, müracaatçılar adına savunuculuk yapılması gibi farklı düzeylerde çalışmalar yürütmektedirler. Bu süreçte, sosyal hizmet uzmanlarının bu konu hakkındaki inançları mesleki müdahaleleri açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal hizmet uzmanlarının ruhsal hastalıklara ilişkin inançlarını belirlemektir. Bu amaca uygun olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi kesitsel örneklem yöntemi olarak belirlenmiş ve toplamda 120 sosyal hizmet uzmanına ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada cinsiyetler arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Araştırmaya katılım sağlayan lisansüstü mezunların, ruhsal hastalığa yönelik inançlarının, lisans mezunlarına oranla daha olumlu olduğu gözlemlenmiştir. Sosyal hizmet mesleğinde uzun süre çalışan sosyal hizmet uzmanlarının ruhsal hastalığa yönelik inançlarının daha olumlu olduğu görülmüştür. Ruh sağlığı alanında çalışan veya çalışmayan sosyal hizmet uzmanlarının ve ruhsal hastalığa sahip yakını olan veya olmayan sosyal hizmet uzmanlarının ruhsal hastalığa yönelik inançlarının benzer olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar ışığında, sosyal hizmet uzmanlarının ruhsal hastalıklara yönelik inançlarının olumlu olduğu fikrine ulaşılmıştır. Sosyal hizmet uzmanlarının ruhsal hastalıklara yönelik farkındalıklarını artırıcı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Individuals with mental health problems and their families face different problems in areas such as access to treatment, labelling and social exclusion, participation in employment, family relations and communication. One of the important occupational groups working with these individuals and families is social work. One of the important client groups of social work is individuals with mental health problems and their families. Social workers carry out studies at different levels, such as identifying the problems and needs listed above, supporting the adaptation of individuals and families to the treatment process, ensuring that clients are brought together with the services and resources they need, and advocating on behalf of clients. In this process, the beliefs of social workers toward this issue are important in terms of their professional interventions. The purpose of this study is to determine the beliefs of social workers toward mental illnesses. For this purpose, the survey method, which is one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study was determined as the cross-sectional sampling method and a total of 120 social workers participated in the study. A demographic information form prepared by the researcher and Beliefs Toward Mental Illness Scale were used as data collection tools in the study. In the study, it was observed that there was no significant difference between males and females. It has been seen that the beliefs of those who graduated from postgraduate programs toward mental illness are more positive than those graduating from undergraduate programs. It has also been observed that the beliefs of social workers working for a long time in the Social Work profession toward mental illness are more positive. It has been found out that the beliefs of social workers working or not working in the field of mental health and the beliefs of social workers with or without a relative with mental illness are similar. In the light of these results, it has been concluded that the beliefs of social workers toward mental illnesses were positive. Studies that will increase the awareness of social workers about mental illnesses should be carried out.