Language and gender ideologies: A feminist stylistic analysis of Monica Ali's Brick Lane and In the Kitchen
Dil ve cinsiyet ideolojileri: Monica Ali'nin Brick Lane ve In the Kitchen romanlarının feminist biçembilim açısından incelenmesi
  1. Tez No: 692886
  2. Yazar: DİLEK KAYA BAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. NAZAN TUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma Monica Ali'nin Brick Lane ve In the Kitchen romanlarının feminist biçembilim çerçevesinde incelenmesiyle cinsiyet ideolojilerinin dildeki yansımalarını göstermeyi amaçlamaktadır. Romanlardaki kahramanların temsili, dil ve ideoloji arasındaki yakın ilişkiye odaklanan eleştirel dilbilimin öne sürdüğü görüşler doğrultusunda incelenmiştir. Analiz tümce düzeyinde gerçekleştirilmiş, M.A.K. Halliday'in işlevsel dilbilim kuramına dayanarak metinlerdeki kip (modality) ve geçişlilik (transitivity) kullanımlarına bakılmış ve ulaşılan bulgular cinsiyet ideolojileri bağlamında tartışılmıştır. Brick Lane romanının analizi, gereklilik kiplerinde kodlanmış olan kaderci ideolojinin kadınları teslimiyetçi ve güçsüz kıldığını ve bu durumun metindeki geçişlilik yapıları tercihlerinde (etken, edilgen vs.) yansıtıldığını göstermektedir. Aynı zamanda kahramanların dil kullanımlarına bakıldığında, kısıtlayıcı ideolojileri aşmanın ve özgürleştirici bir dili benimsemenin de mümkün olduğu görülmektedir. In the Kitchen romanının analizi, birbirine zıt cinsiyet ideolojilerinin kip kullanımlarında kodlanmış olduğuna ve bu kip seçimlerinin incelenmesiyle insanların değer ve inançlarındaki çelişkilerin göz önüne serilmesinin mümkün olduğuna işaret etmektedir. Romandaki geçişlilik kullanımları ise kişinin cinsiyetle ilgili değerlerinin aksine veya değerleri doğrultusunda eylemde bulunması konusunda eylemlilik (agency) ve özgür irade meselelerini ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile metinlerdeki kiplik ve geçişlilik tercihlerinin analiz edilmesi sayesinde metinlerde söz konusu olan ideolojinin eleştirisinin desteklenebileceği ve gerekçelendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the way gender ideologies are represented in language through a feminist stylistic analysis of Monica Ali's two novels, Brick Lane and In the Kitchen. The characterizations of the protagonists are analysed in line with the arguments of critical linguistics, which highlights the close relation between language and ideology. The analysis was conducted at the level of the clause based on the systems of modality and transitivity, drawn from M.A.K. Halliday's functional grammar theory, and the findings were interpreted in accordance with the ideologies related with gender. The analysis of Brick Lane demonstrates that the fatalistic ideology, which is encoded in the deontic modality system (the expression of duty), makes women submissive and powerless; moreover, women's disempowerment is reflected in the transitivity choices (the encoding of experience). However, the analysis of the protagonists' language also demonstrates that it is possible to transcend these restrictive ideologies and adopt an emancipatory language. In a similar vein, the analysis of In the Kitchen reveals that contradictory ideologies on gender issues are encoded in the modality choices, and that an analysis of modality can uncover the contradictions in one's values and beliefs. Furthermore, the transitivity analysis exposes the questions of agency and free will with regard to acting in accordance with or against one's values related to gender issues. This study concludes that a systematic analysis into the modality and transitivity choices in texts can underpin and justify our interpretations concerning ideology.