Ahmed Midhat Efendi'nin Dürdane Hanım, Felâtun Bey ve Rakım Efendi, Müşahedat, Paris'te Bir Türk ve Jön Türk romanlarında gelenek algısı
Ahmed Midhat Efendi's Dürdane Hanım, Felâtun Bey and Rakım Efendi, Müşahedat, A Turkish and Young Turkish novels in Paris
- Tez No: 692892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Milletleri diğer milletlerden ayıran özelliklerden biri gelenektir. Gelenekler varlıklarını bazen tarih öncesinden, doğum çağından, totemcilik devrinden alan, konunun duyunçaltına bir kez yerleştikten sonra tohumlarının peşinden giden, şekilden şekile göre değişmeyen kalıtlardır. Toplumlar geleneklerini uzun zaman içinde kazanırlar ve bu geleneklerin değişimleri zordur. İnsanoğlu, gerçekleşen bilimsel ve teknolojik değişim ile gelişimler neticesinde dünyaya bakış açısını değiştirir. Bunun neticesinde insanoğlu, dünyaya bakışını kendi ürettiği ürünlere aktarır. Bununla birlikte edebi eserlerdeki gelenek algısının yansıması, şairin bakış açısıyla şekillenmeye başlar. Böylelikle geleneksel unsurlar ile edebi eserler zenginlik kazanır. Ahmed Midhat Efendi içinde yaşadığı toplumdan bağımsız olarak düşünülemez ve edebiyatımızın pek çok kültürel unsurunu bünyesinde barındırır. Barındırdığı bu kültürel unsurları ise eserlerine yansıtarak Türk toplumunun geleneğini romancılığı çerçevesinde şekillendirir. Dolayısıyla yapılan bu çalışmada Ahmed Midhat Efendi'nin: Felâtun Bey ve Rakım Efendi, Müşahedat, Dürdane Hanım, Jön Türk ve Paris'te Bir Türk romanlarının incelenmesi sonucunda söz konusu metinlerde yer edinen gelenek algısı ele alınmıştır. Bahsi geçen eserlerde geleneği oluşturan unsurlardan; kültür, din, dil, Doğu ve Batı anlayışı, kadın ve aileye bakış vb. ögeler tespit edilmiş; şairin bunlarla ilgili tasavvurları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
We can define an economic crisis as economic failures that occur suddenly and at an unexpected time in an economy. Since 1980, a globalizing world has been seen and the effects of the crisis problem brought about by globalization are experienced altogether. While the impact area of the previous economic crises was limited to the country they originated from, it has been witnessed that they have expanded their sphere of influence since 1990 and spread to other countries with which they have commercial relations and connections. Since the crisis was not only limited to the economy, but also created social and political destructions, a series of measures and policies to repair the destruction were tried to be determined afterwards. In this respect, detecting the crisis early and the fiscal policy to be implemented and the timing of this fiscal policy are important, but the compatibility of the fiscal policy instruments to be used with each other is of great importance within the scope of combat. Considering the starting points of the economic crises in the world and in our country; It is seen that reasons such as public deficits, wrong tax policies applied, public income-expense imbalances created by expansionary fiscal policies, structural disorders in the public sector are common causes. When high interest rates, excessive open foreign exchange positions and current account deficit are added to all these, the crisis becomes inevitable. In order to regulate the economic structure that was shaken in the 2000, 2001, 2008 and 2018 crises affecting our country, the fiscal policy, with the help of the monetary policy from time to time, was tried to be struggled with the crisis by applying mainly constrictive measures. In this master's thesis, a study has been carried out on the factors causing the crises experienced after 2000 and the fiscal policies applied within the scope of combating the crisis and how effective they are.