173 numaralı Ankara Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1198/M. 1783-1784)
Transcription and evaluation of the numbered 173 Ankara Religion Record (H. 1198/M. 1783-1784)
- Tez No: 693050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
173 numaralı Ankara Şerʻiyye Sicili 26 Kasım 1783 - 15 Eylül 1784 tarihleri arasında Ankara mahkemesinde görülen dava kayıtlarından ve başka makamlardan gönderilip deftere kaydedilen belgelerden oluşmaktadır. Dava kayıtları ve tevzi defteri sayesinde Ankara'nın yönetim mekanizması, tarihî coğrafyası, Osmanlı hukuk sisteminin işleyişi, demografik yapı, kültürel izler, halkın sosyal, ekonomik ve dinî yaşantısı, şehirde tarım, hayvancılık ve ticarî yönden üretim-tüketim kapasitesi vb. alanlarda üretilen istatistiki bilgilerle veri analizi yapma imkânı bulabilmekteyiz. Bu çalışmada zaman ve mekân bağlamında Ankara'nın idari ve sosyo-ekonomik tarihi ile konu bağlamında Osmanlı hukuk sistemi ve Osmanlı arşiv kaynaklarının kullanılabilirliği noktalarında literatüre bir nebze de olsa katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The numbered 173 Ankara religion record consists of the documents recorded in book, sent from other authorities and the suit records heard in Ankara law court through 26th November 1783 – 15th September 1784. Thanks to the suit records and the allocation book, we may find opportunity to make the data analysis with the statistical information produced in the fields such as the management mechanism, the historical geography of Ankara, running of the Ottoman law system, demographical structure, cultural signs, social, economic and religious living of public, the production-consumption capacity for agriculture, husbandry and commercial ways in city. In this study in context of time and place it is tried to contribute to some extent to literature in the usability points of the ottoman archive resources and the Ottoman law system in the subject context with the administrative and socio-economic history of Ankara.