Gelir ve servet eşitsizliği: Seçilmiş ülke örnekleri
Income and wealth inequality: Selected country examples
- Tez No: 693059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BERKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İktisatta uzun yıllardır tartışılan gelir ve servet eşitsizlikleri, küreselleşme ile birlikte giderek hızlanmakla birlikte, bunların ekonomik ve sosyal sorunlara yol açtığı da görülmektedir. Eşitsizlikler ekonomik büyümenin ön koşulu olarak kabul edilse de eşitliği savunan kesimler tarafından eleştirilmektedir. Gelir ve servet eşitsizlikleri sonucunda dünya nüfusunun büyük bir kısmı açlık sınırının altında yaşarken, dünyada ve ülkelerde küçük bir kesim ise dünya gelir düzeyinin üzerinde gelir elde etmektedir. Bir diğer ifadeyle, dünyada ve/veya ülkelerde, zenginler veya sermaye sahipleri milli gelirden daha yüksek pay alarak daha zengin olurlarken, yoksullar ve/veya ücretlilerin milli gelirden aldıkları pay ise giderek azalmaktadır. Gelir ve servet birbirini etkileyen iki kavramdır. Gelir servet yaratırken servet de gelir yaratmakta ve her ikisi de eşitsiz biçimde dağılabilmektedir. Bu nedenle, gelir ve servet eşitsizliklerinin azaltılmasında uygulanacak politikaların çeşitlendirilmesi, tutarlılık ve etkinliğinin artırılması gerekmektedir. Bu çalışmada gelir ve servet eşitsizliklerine ilişkin kavramsal ve kuramsal düzeyde bir araştırma yapılmakta ve dünyada seçilmiş ülkelerden örnekler verilerek Türkiye için de gelir ve servet eşitsizlikleri ile uygulanan politikalar kavramsal düzeyde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Income and wealth inequalities, which have been discussed in economics for many years, accelerate with globalization, but it is also seen that they cause economic and social problems. Although inequalities are accepted as a prerequisite for economic growth, they are criticized by those who advocate equality. As a result of income and wealth inequalities, a large part of the world's population lives below the poverty line, while a small part of the world and countries earn income above the world income level. In other words, in the world and/or countries, the rich or capital owners get richer by taking a higher share of the national income, while the share of the poor and/or wage earners from the national income is gradually decreasing. Income and wealth are two concepts that affect each other. As income creates wealth, wealth creates income, and both are unequally distributed. Therefore, it is necessary to diversify, increase consistency and efficiency of policies to be implemented in reducing income and wealth inequalities. In this study, a conceptual and theoretical research is carried out on income and wealth inequalities and, by giving examples from selected countries in the world, income and wealth inequalities and the policies implemented for Turkey are examined at a conceptual level.