A time-based intuitive path planning on large-scale crowd simulation models
Geniş çaplı kalabalık benzetiminde zaman odaklı sezgisel yol planlama
- Tez No: 693127
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AKÇAPINAR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araçların akıllı olması durumunda, ışıksız kavşaklar veya sinyalize kavşaklar gibi geleneksel kavşak yönetim modelleri, kavşakları geçmenin en etkili yolu değildir. Bu amaçla, Dresner ve Stone, Otonom Kavşak Yönetimi (AIM) adı verilen yeni bir kavşak kontrol modeli önerdi. AIM simülasyonunda, problemi çok ajanlı bir perspektiften inceleyerek, akıllı kavşak kontrolünün mevcut kontrol mekanizmalarından daha verimli hale getirilebileceğini gösterir. Önerilen model üzerinde yapılan deneyler ve gözlemler sonucunda araçların kavşağa hangi şertitten girdiklerinin kavşak performansına doğrudan etkisi olduğunu gördük. Bu çalışmada, Stone ve Dresner'in sunduğu AIM modeli ile otonom kavşak yönetimi ele alınmış ve kavşak performansının arttırılması hedeflenmiştir. Yapılan geliştirmeler ve deneyler sonucunda Stone ve Dresner'in sundukları AIM modelini genişlettik ve potansiyele dayalı bir şerit organizasyon katmanı ekledik. Araçları her bir şeride eşit olarak dağıtmak için, bu katman araçları yakın şeritleri analiz etmeleri için tetikler ve diğer şeritlerin avantajı varsa şeritlerini değiştirirler. Sürücülerin sezgilerini dikkate alarak şerit değiştirmesi gibi gerçek hayatta da bu davranışı gözlemleyebiliriz. Trafik için doğru şeridi seçmenin temel sezgisi, gecikmeyi azaltmak için daha az kalabalık şeridi seçmektir. Bu davranışı AIM iş akışında herhangi bir değişiklik olmadan modelliyoruz. Deney sonuçları bize, kavşak performansının, kavşak yollarının şeritlerinde araç dağılımı ile doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ortalama kavşak gecikmesi ve ortalama seyahat süresi gibi performans ölçümlerinde potansiyel bir yaklaşımla şerit yönetimini ele almanın avantajını görüyoruz. Bu nedenle, şerit yönetimi ve kavşak yönetimi birlikte ele alınması gereken sorunlardır. Bu çalışma bize, araçların kavşağa girdiği şeridin kavşak yönetimi için etkili bir parametre olduğunu göstermektedir. Çalışmamız bu parametreye dikkat çekmekte ve bunun için bir çözüm önermektedir. Şeritlerdeki araçlar olan AIM girdilerinin düzenlenmesinin amaç kavşak yönetimine katkı sağlayacak kadar etkili olduğunu gözlemledik. PLO-AIM modeli, şerit başına 600 araç / saat ila şerit başına 1300 araç / saat arasındaki makul trafik oranları için ortalama kavşak gecikmesi ve ortalama seyahat süresi gibi değerlendirme ölçütlerinde AIM'den daha iyi performans gösterir. Önerilen model, 4 şeritli ve 6 şeritli senaryolarda ortalama seyahat süresini %0,2 - %17,3 arasında azaltmış ve ortalama kavşak gecikmesini% 1,6 -% 17,1 arasında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional management models of intersections, such as no-light intersections or signalized intersection, are not the most effective way of passing the intersections if the vehicles are intelligent. To this end, Dresner and Stone proposed a new intersection control model called Autonomous Intersection Management (AIM). In the AIM simulation, examining the problem from a multi-agent perspective, demonstrating that intelligent intersection control can be made more efficient than existing control mechanisms. In this study, autonomous intersection management has investigated. We extend their works and added a potential-based lane organization layer. In order to distribute vehicles evenly to each lane, this layer triggers vehicles to analyze near lanes and they change their lane if other lanes have advantage. We can observe this behavior in real life such as drivers change their lane by considering their intuitions. Basic intuition on selecting correct lane for traffic is selecting less crowded lane in order to reduce delay. We model that behavior without any change in AIM workflow. Experiment results shows us that intersection performance is directly connected with the vehicle distribution in lanes of roads of intersections We see the advantage of handling lane management with a potential approach in performance metrics such as average delay of intersection and average travel time. Therefore, lane management and intersection management are problems that needs to be handled together. This study shows us that, the lane through which vehicles enter the intersection is an effective parameter for intersection management. Our study draws attention to this parameter and suggested a solution for it. We observed that the regulation of AIM inputs, which are vehicles in lanes, was as effective as contributing to aim intersection management. PLO-AIM model outperform AIM in evaluation metrics such as average delay of intersection and average travel time for reasonable traffic rates which is in between 600 vehicle/hour per lane to 1300 vehicle/hour per lane. Proposed model reduced the average travel time reduced in between %0.2 - %17.3 and reduced average delay of intersection in between %1.6 - %17.1 for 4-lane and 6-lane scenarios.