COVID-19 virüs salgınında sağlık personelinin coronavirüs anksiyetesi ve ölüm anksiyetesi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of coronavirus anxiety and death anxiety levels of health personnel in the COID-19 virus outbreak
  1. Tez No: 693500
  2. Yazar: ESLEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: 2020 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından da acil sağlık durumu ve küresel bir salgın ilan edilen Covid-19 virüs salgını hayatımızı pek çok açıdan etkilemiştir. Sosyal mesafe kuralları hayatımıza girmiş, okullar ve iş yerleri kapanmış, büyük bir nüfus enfekte olmuş ve birçok can kaybı yaşanmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, küresel salgınlar sonucunda insanların kendilerini daha kaygılı ve daha korkmuş hissettiğini göstermektedir. Ölüm kaygısı ise tek bir boyuttan açıklanamayacak, karmaşık bir duygudur ve insanın doğumundan itibaren hayatı boyunca devam eden bir kaygı olarak tanımlanabilir. Amaç: Bu çalışmada Türkiye evreninde sağlık personeli olan yetişkin bireylerin Covid-19 virüs salgını sürecinde coronavirüs anksiyetesi ve ölüm anksiyetesi düzeylerinin belirli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada katılımcıların demografik bilgilerini öğrenmek üzere Kişisel Bilgi Formu, Coronavirüs Anksiyetesi Ölçeği ve Ölüm Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye evrenindeki yetişkin sağlık personellerinden rastgele seçilen 323 kişiden oluşmaktadır. Sağlık personellerinin ölüm anksiyetesi ortalama puanlarını genel popülasyonla karşılaştırmak üzere çalışmaya 334 kişilik sağlık personeli olmayan kontrol grubu dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler katılımcılara aşılamadan önce uygulanmıştır. Uygulanan ölçekler sonucunda katılımcılardan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre sağlık personellerinde coronavirüs anksiyetesi ile ölüm anksiyetesi arasında anlamlı, pozitif yönlü düşük seviyede bir korelasyon bulunmuştur. Demografik değişkenlere bakıldığında kadınlarda anksiyete düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek olarak bulunurken yaş ve eğitim durumu değişkenleri ile aralarında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmaya dahil edilen kontrol grubu ile sağlık personellerinin ölüm anksiyetelerinin karşılaştırılması sonucunda aralarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sağlık personellerinde ölüm anksiyetesinin daha yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre coronavirüs anksiyetesi arttıkça ölüm anksiyetesi de artmaktadır. Cinsiyet değişkeni anksiyete düzeyini etkilemektedir. Kadınlarda anksiyete düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek olarak bulunmuştur. Sağlık personellerinin ölüm anksiyetesi de normal popülasyonun anksiyete düzeyinden yüksektir. Bu sonuçlar ışığında öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The Covid-19 virus epidemic, which was declared an emergency health condition and a global epidemic by the World Health Organization in 2020, has affected our lives in many ways. Social distance rules have entered our lives, schools and workplaces have been closed, a large population has been infected and many lives have been lost. Studies conducted to date show that people feel more anxious and more scared as a result of global epidemics. Death anxiety, on the other hand, is a complex emotion that cannot be explained from a single dimension and can be defined as an anxiety that continues throughout a person's life from birth. Objective: In this study, it was aimed to examine the coronavirus anxiety and death anxiety levels of adult healthcare professionals in Turkish region during the Covid-19 virus outbreak according to certain variables. Method: In this study Personal Information Form to learn the demographic information of the participants, Coronavirus Anxiety Scale and Death Anxiety Scale were used. The sample of the study consists of 323 randomly selected individuals from adult healthcare professionals in the population of Turkey. In order to compare the mean scores of death anxiety of healthcare professionals with the general population, a control group of 334 non-healthcare professionals was included. The scales used in the study were administered to the participants before vaccination. The data obtained from the participants as a result of the applied scales were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program in electronic environment. Results: According to the findings obtained at the end of the study, a significant, positive low-level correlation was found between coronavirus anxiety and death anxiety in healthcare personnel. Considering the demographic variances, anxiety levels were found to be higher in women compared to men, while no significant relationship was found between age and educational status variances. As a result of the comparison of death anxiety between the control group and the healthcare personnel, a significant difference was found. It was found that death anxiety was higher in healthcare personnel. Conclusion: According to the results obtained in our study, as coronavirus anxiety increases, death anxiety also increases. Gender factor affects anxiety level. Anxiety levels in women were found to be higher than men. The death anxiety of healthcare professionals are also higher than the anxiety level of the normal population. In the light of these results, recommendations have been shared.