Yeraltı kömür madeni çalışanlarında tükenmişlik düzeyinin Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile ölçülmesi
Measurement of burnout levels in underground COAL mine workers with Maslach Burnout Scale
- Tez No: 693509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İş kazalarının işyeri faaliyet grubuna göre dağılımında maden sektöründeki kömür ve linyit çıkarılması birinci sıradadır (Camkurt, 2013). İş kazalarının bu denli yüksek olduğu bir sektörde tehlike ve risklerin değerlendirilmesi yapılırken fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik risk etmenlerinin yanısıra psikososyal riskler de göz önüne alınmalıdır. Yeraltı kömür madenleri çok tehlikeli bir işkolu olmasıyla beraber çalışanların psikolojilerinin de değerlendirilmesini gerektiren bir iştir. Bu çalışmanın amacı yeraltı kömür madeni çalışanlarının tükenmişlik düzeylerini belirleyerek literatüre katkıda bulunmaktır. Çalışma kapsamında Zonguldak bölgesindeki TTK'den rastgele seçilen çalışanlara anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile bu ölçeğin alt boyutlarının yaş, mezuniyet durumu, kronik rahatsızlık ve mobbing gibi demografik sorular ile istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları incelenmiştir. Üç alt boyutun değerlendirilmesi sonucu elde edilen toplam tükenmişlik boyutu ile tükenmişlik düzeyi belirlenmiş olup işveren, devlet ve çalışan olmak üzere ilgili taraflara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the distribution of occupational accidents by workplace activity group, coal and lignite extraction in the mining sector ranks first (Camkurt, 2013). While assessing the hazards and risks in a sector where occupational accidents are so high, physical, chemical, biological, ergonomic risk factors as well as psychosocial risks should be taken into consideration. Although underground coal mines are a very dangerous business, it is also a job that requires the evaluation of the psychology of the employees. The aim of this study is to contribute to the literature by determining the burnout levels of underground coal mine workers. Within the scope of the study, a questionnaire was applied to randomly selected employees from the TTK in the Zonguldak region and the obtained data were analyzed with the SPSS 26 program. In the study, statistically significant differences in Maslach Burnout Scale and its sub-dimensions with demographic questions such as age, graduation status, chronic illness and mobbing were examined. The total burnout dimension and the level of burnout obtained as a result of the evaluation of the three sub-dimensions were determined and suggestions were made to the relevant parties, including the employer, the state and the employee.