Designing and evaluating intelligent home energy efficiency using iot routing protocols
Iot yönlendirme protokollerini kullanarak akıllı ev enerji verimliliğinin tasarlanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 693532
  2. Yazar: YASIR ABDULBARI ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu yeni tezin amacı, mevcut WiFi ağları kullanılarak konuşlandırılabilen, sabit kurulum süreçlerinden kaçınan ve kullanıcıların otomasyon için simüle edilmiş ortamı ve enerji tüketimini kullanarak ihtiyaçlarına göre sisteme cihaz eklemelerine veya kaldırmalarına izin veren gelişmiş akıllı ev enerji verimliliği sistemine sahip nesnelerin interneti tabanlı akıllı bir ev geliştirmektir. Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanımının ve cihazlarının katlanarak büyümesi ve kullanıcıların konforu artırmak ve ev işlerini optimize etmek için bu cihazları edinmeye olan ilgisinin artmasıyla, akıllı ev halkının tüm bu cihazları bağlamasını ve bilgilerini esnek bir şekilde yönetmesini sağlayan sağlam ve güvenli bir ev otomasyon sistemi geliştirmek, enerji kullanarak düşük uygulama maliyetleri ile. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı akıllı bir ev sistemi için bir çözüm sunmaktır. WiFi ağını yalnızca iletişim için kullanır, müdahaleci kurulumlardan kaçınır (fiziksel kablolama eklemesine gerek yoktur, sadece etkili python programlama tabanlı önceden simülasyon) ve herhangi bir satıcıdan, cep telefonundan, tabletten veya internet bağlantısı olan başka bir cihazdan farklı cihazları uzaktan bağlamaya ve kontrol etmeye izin verir. Standart teknolojileri ve protokolleri kullanan ve sistemi kontrol etmek ve yönetmek için bir dizi hizmet sunan merkezi bir sunucudan (akıllı ev sunucusu) oluşan karmaşık ve modüler bir sistem geliştirilmiştir; aygıtların depolaması gereken bilgileri en aza indirmek için yardımcı bir veritabanı; cihazların bu protokolü, MQTT'yi ve son olarak gereksinimleri en düşük olan cihazları kullanarak iletişim kurmasını sağlayan bir MQTT brokeri, yalnızca bir Geliştirilen sistem için %98,68 doğruluk oranına sahip WiFi ağı. Sistem, mimarisi yatay ölçeklenebilirlik ve yüksek kullanılabilirliğin, düşük birim tüketim tarifesi ile ev enerjisini kullanan artan miktarda cihazla başa çıkabilmesini sağlamak için tasarlandığından ve uygulandığından, bağlı cihazların miktarını sınırlamaz.
Özet (Çeviri)
The aim of this novel thesis is to develop an internet of things based intelligent home with advance smart home energy efficiency system that can be deployed using the existing WiFi networks, avoiding hard-installation processes and allowing users to add or remove devices from the system according to their needs using the simulated environment for automation as well as the energy consumption. With the exponential growth of Internet-of-Things (IoT) usage and devices and with the increasing interest of users in acquiring these devices to improve comfort and optimize their household chores, it is necessary to develop a robust and secure home automation system that allows intelligent home to connect all these devices and manage their information in a flexible way, with low implementation costs using energy. Thus, the objective of this work is to present a solution for an intelligent home system that only uses the WiFi network for communication, avoiding intrusive installations (it does not need to add physical wiring, just effective python programming based advance simulation), and allows to connect and control different devices, from any vendor, remotely from a mobile phone, a tablet or any other device with an internet connection. A complex and modular system has been developed, which uses standard technologies and protocols and consists in a central server (smart home server), which offers a set of services to control and manage the system; an auxiliary database to minimize information that devices need to store; a MQTT broker that allows the devices to communicate using this protocol, the MQTT, and finally the devices whose requirements are minimum, they only must able to connect to an WiFi network with an accuracy of 98.68% for the developed system. The system does not limit the quantity of connected devices since its architecture was designed and implemented to allow horizontal scalability and high availability to handle with a growing amount of devices using the household energy with low tariff of unit consumption.