Mental retardasyon tanısı almış çocukların annelerinde depresyon ve kaygının incelenmesi
Analysis of depression and anxiety in the mothers of children diagnosed of mental retardation
- Tez No: 693603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mental retardasyonu olan bir çocuğun ebeveyni olmak psikolojik, sosyal, ekonomik ve ailevi sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Dünyaya gelen çocuğun öncül bakım verme sorumluluğunu çoğunlukla anneler üstlenmektedir. Bu durum annelerin psikolojik etkilenmelerine neden olmaktadır. Bu kapsamda araştırmada, mental retardasyonu olan çocukların annelerinde sosyodemografik özellikler ile depresyon ve kaygı düzeyinin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmaktadır.“Nedensel karşılaştırma araştırma yöntemi”ne uygun olarak hazırlanan araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde mental retardasyon tanısı alan çocukkların anneleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise, İstanbul ilinde faaliyet göstermekte olan Boğaziçi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde mental retardasyon tanısı ile eğitim alan 4- 18 yaş arası çocukların anneleri oluşturmaktadır. Araştırmaya mental retardasyonu olan 4- 18 yaş arası 227 çocuğun annesi katılım sağlamaktadır. Araştırma bulgularına göre, annelerin yaş, kendine vakit ayırma, çocuk sayısı, aylık gelir düzeyi ve engel durumu değişkenlerine göre depresyon ve kaygı düzeylerinde farklılıkların görüldüğü saptanmıştır. Çocuğun özel eğitim alma süresi, yaşı, cinsiyeti, annenin medeni durumu, eğitim düzeyi ve bakım desteğinin varlığı değişkenlerine göre ise depresyon ve kaygı düzeylerini yordamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Being parent of a child with mental retardation might bring along psychological, social, economical and family issues. Mostly, mothers take the responsibility of giving the primal care of a child that comes into the world. This situation causes mothers to be affected in a psychological way. Within this framework, in the study, it is aimed to examine and compare sociodemographic characteristics, depression and anxiety levels of mothers of children with mental retardation. The population of the study that is prepared in accordance with the“Causal comparison research method”, consists of the mothers of children that are diagnosed with mental retardation in Istanbul. The sample is composed of mothers of children aged between 4-18, who receives education with the diagnosis of mental retardation in Boğaziçi Special Education and Rehabilitation Center, which operates in the province of Istanbul. Mothers of 227 children with mental retardation aged between 4-18 participate in this study. According to the findings of the study, it was appointed that differences are seen in depression and anxiety levels of mothers according to the variables of their ages, personal times, quantity of children, level of monthly income and disability status. According to the variables of the child's duration of having special education, age, gender; mother's marital status, level of education and presence of care support, they did not predict the levels of depression and anxiety.