Açık örtü sınıflarına dayalı özellikler üzerine bir çalışma
A study on properties based upon the classes of open covers
- Tez No: 693635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sonsuz kombinatorik topoloji ya da matematikte seçme prensipleri olarak adlandırılan teori üzerine bir derleme yapmak ve reellerin kümeleri ile Menger Konjektürü arasındaki ilişkileri incelemektir. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde seçme prensipleri ile ilgili yapılan çalışmalardan kısaca bahsedilmiş ve tezin konusu hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, tez çalışmasında kullanılacak olan genel tanım, kavram ve sonuçlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, örtü sınıfları ve temel seçme prensipleri tanıtılmış, Menger ve Hurewicz Konjektürleri verilerek aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, reellerin kümelerinden ve birbirleri arasındaki ilişkilerden bahsedilerek, bu kümelerin kardinalleri ile temel seçme prensipleri arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Son olarak beşinci bölümde ise, Luzin ve skale kümeler gibi bazı özel kümelerin hangi koşullar altında inşa edilebileceğinden bahsedilmiş ve Menger Konjektürü'ne ters örnek olan bu kümeler tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make a compilation on the theory named as infinite combinatorial topology or the selection principles in mathematics and to investigate the relations between the sets of reals and Menger Conjecture. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the studies about selection principles are briefly mentioned and the informations about the topic of the thesis are given. In the second chapter, the general definitions, concepts and results will be used in the thesis are given. In the third chapter, the classes of covers and classical selection principles are presented, the Conjectures of Menger and Hurewicz are given and the relations between them investigated. In the fourth chapter, the sets of reals and relations between them are mentioned, the relations between the cardinals of the sets of reals and classical selection principles are scrutinized. Finally, in the fifth chapter, it is mentioned under what conditions some special sets like Lusin and scale sets can be constructed and those ones which are counter examples to Menger Conjecture are introduced.