The effect of financial development on the economic growth: The case of Belarus
Finansal gelişmenin ekonomik büyümeye etkisi: Belarus örneği
- Tez No: 693651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ERKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı, finansal aracılığın Belarus ekonomik büyümesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. 2003'ten 2018'e kadar bir zaman serisi oluşturmak için Dünya Bankası ve Belarus hükümeti istatistiklerinden elde edilen veriler kullanıldı. VAR sistemindeki değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Vektör Otomatik regresyon (VAR) tekniği ve İnovasyon muhasebesi (varyans ayrıştırma) analizi kullanıldı, genel olarak geleneksel yaklaşım veya teknikten farklıdır. Belarus'ta ekonomik genişlemenin itici gücünde (işgücünden sonra) ikinci en önemli belirleyicinin finansal gelişme olduğu gösterilmektedir. Çalışmaya göre, finansal aracılık Belarus'taki ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etkiye sahip. Finansal gelişme ile ekonomik büyüme arasında iki yönlü bir nedensellik vardır. Bu tür araştırmalar Belarus'ta nadirdir, ancak finans-büyüme bağlantısına ilişkin literatürde önemli bir gelişmeyi temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the effects of financial intermediation on Belarusian economic growth. Data from the World Bank and Belarusian government statistics were used to create a time series from 2003 to 2018. To study interrelationships between variables in the VAR system, the Vector Auto regression (VAR) technique and Innovation accounting (variance decomposition) analysis are used, which varies from the conventional approach or technique in general. Financial development is shown to be the second most important determinant (after labor force) in driving economic expansion in Belarus. Financial intermediation has a major impact on economic growth in Belarus, according to the study. A two-way causation exists between financial development and economic growth. This type of research is rare in Belarus, but it represents an important development in the literature on the finance-growth link.