Aktif ve pasif sigara içiminin serum nitrik oksit konsantrasyonuna etkisi
The Effect of active and passive smoking on serum nitric oxide levels
- Tez No: 69371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Sigara; solunum, kardiyovasküler, gastrointestinal ve sinir sistemlerini etkileyerek çeşitli hastalıklara neden olması ve ekonomik kayıplara yol açması sebebiyle önemli bir sosyal problemdir. Sadece içicileri etkilemesi nedeniyle değil,“pasif içici”adını verdiğimiz grubu da olumsuz yönde etkilediği için yönetimler ve bilim adamları bu konu üzerinde çalışmalar yapmaya yönelmiştir. Biz de sigaranın, endotelden türeyen vazodilatör ajan olan NO'in serum konsantrasyonu üzerine etkilerini araştırmayı planladık. Çalışma; çok sigara içen (n=27), az sigara içen (n=17), pasif içici (n=24) ve sigara içmeyen (n=24), toplam 92 sağlıklı birey üzerinde yapıldı. Çok sigara içen, az sigara içen ve pasif içici grubun serum NO düzeyi sigara içmeyenlerden yüksek olmasına rağmen, aradaki fark istatistik! açıdan önemli değildi (p>0.05). Bununla birlikte, çok sigara içen ve az sigara içen gruplarda serum NO konsantrasyonu ile sigara içme süresi arasında oldukça anlamlı ve zıt bir ilişki mevcut idi (çok sigara içenlerde r=-0.749 ve az sigara içenlerde r=-0.778). Ayrıca; sigaranın, kan basıncı, tiyosiyanat (SCN") ve Hb miktarı üzerindeki etkileri de araştırıldı. Sonuç olarak; sigara içme süresi arttıkça, fizyolojik ve patolojik olaylarda önemli bir rolü olan NO molekülünün konsantrasyonunun azaldığı gözlenirken, pasif içicilerin de çevredeki sigara dumanından içenler kadar olumsuz etkilendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF ACTIVE AND PASSIVE SMOKING ON SERUM NITRIC OXIDE LEVELS Cigarette simoking is a serious social problem, since it effects on the cardiovascular, pulmonary, gastrointestinal and central nervous systems, causing various diseases and economic losses. Cigarette smoking affects not only individual smoker but also passive smokers, therefore scientists and managements tended to study on this subject. We also aimed to investigate the effects of cigarette smoking on serum NO levels, which is an endothelium- derived vasodilator agent. This study was carried out in heavy smokers (n=27), light smokers (n=17), passive smokers (n=24) and nonsmokers (n=24) in total 92 healthy volunteer subjects. Although serum NO levels were higher in heavy smokers, light smokers and passive smokers than in nonsmokers, this differences were not statistically significant (p>0.05). Moreover, this analysis also showed a significant inverse correlation between cigarette smoking and its period and serum NO levels in both heavy smokers and light smokers (for heavy smokers r=-0.749 and for light smokers r=-0.778). On the other hand, the effects of the smoking on hemoglobin (Hb), thiocyanate (SCN") and blood pressure parameters were also examined. As a result, it was observed that as the period of the smoking prolonged, the serum NO levels that have an important role in physiological and pathological processes decreased and it was also observed that passive smokers had been affected from the environmental smoke as much as the smokers.