Aktif sosyal medya kullanımı ile depresyon ve benlik saygısı ilişkisi: Bir vakıf üniversitesi öğrencileri örneği
Examine to relationship between using of active social media with depression and self-esteem: The case of a foundation university students
  1. Tez No: 693841
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Sosyal medya, boş vaktimizi değerlendirdiğimiz, eğlendiğimiz, sohbet ettiğimiz, bilgi alışverişinde bulunduğumuz, bilgiye erişip gündemi takip ettiğimiz yegâne araç haline gelmiştir. İnternet sunduğu olanaklarla geleneksel medyadan ayrılmaktadır. İnternet ve sosyal medyanın aşırı ya da problemli kullanılması ve haftanın en az 8,5 ile 21,5 saatinin çevrimiçi geçirilmesi bağımlılık olarak değerlendirilmektedir. Kişilerin isteyerek ya da istemeden maruz kaldıkları sosyal medya kullanımı ile kişiler arası iletişim artmaktadır. Kişiler uzakta olan arkadaşlarına ya da tanımadığı kişilere daha rahat ulaşıp haberleşebilmekte, hayat ve yaşam şartlarını gözlemleyerek model olarak alabilmektedir. Kişilerin hedefledikleri bu standartlardan uzaklaşmaları ya da hiçbir zaman erişemeyecekleri düşüncesi ile kişilerin benlik saygısında azalmalar meydana gelebileceği ve bu durumda kişilerde depresif örüntüler ya da depresyon türleri görülebilmektedir. Amaç: Bu araştırmanın amacı Aktif Sosyal Medya Kullanımı İle Depresyon Ve Benlik Saygısı arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmada bir vakıf üniversitesi örneklem olarak alınacaktır. Bu kapsamda araştırmada sosyal medya kullanımı, depresyon ve benlik saygısı ile bazı sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkinin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırma ilişkisel tarama modeli baz alınarak uygulanmıştır. Örneklem seçimi basit-rastgele örneklem seçimi türüne göre yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki bir vakıf üniversitesindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ilindeki bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 300 öğrenci birey oluşturmaktadır. Araştırma veri toplama süreci 2021 yılında gerçekleşmiştir. Bulgular: Katılımcıların depresyon ve alt boyutları olan depresif ruh hali, kendini suçlama, bedensel imaj ve suçluluk duyguları ile sosyal medya bağımlılığı, sanal tolerans, sanal iletişim arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların depresyon ve alt boyutları olan depresif ruh durumu, kendini suçlama, bedensel imaj, suçluluk duyguları ile benlik saygısı arasında negatif yönde yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların depresyon düzeyleri arttıkça benlik saygıları azalmaktadır. Bu araştırmanın ışığında benzeri konularda araştırma yapacak olan bireylerin daha büyük bir örneklem grubu ile çalışmayı yönetmesi, daha çok kişiden veri toplaması, daha genel sonuçların elde edilmesi adına yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Intoduction: Social media is to become the only tool that we make use of, having fun, chat education, education in knowledge, following the member agenda. It is separated from the media by means of the Internet. It is evaluated in terms of problematic use of the internet and social media and at least 8.5 to 21.5 evaluations per week. Intentional or unintentional exposure of people is limited to the use of social media. People can reach and communicate more easily with people who are experienced or not known, and can take it as a model by observing life and living conditions. They may be in the form of self in life, with the thought that people can benefit from the standards they aim for, or that they will never reach them. Aim: The aim of this research is to examine the relationship between Active Social Media Use and Depression and Self-Esteem. A foundation university will be taken as a sample in the research. In this context, it is aimed to obtain the relationship between social media use, depression and self-esteem and some sociodemographic variables. Method: This research was applied based on the relational screening model. Sample selection was made according to simple-random sample selection type. The population of the research consists of students at a foundation university in Istanbul. The sample of the research consists of 300 students studying at a foundation university in Istanbul. The research data collection process took place in 2021. Results: A highly significant positive correlation was found between depression and its sub-dimensions, depressive mood, self-blame, bodily image and feelings of guilt, and social media addiction, virtual tolerance, and virtual communication. A highly significant negative correlation was found between depression and its sub-dimensions, depressive mood, self-blame, bodily image, feelings of guilt, and self-esteem of the participants. As the depression levels of the participants increase, their self-esteem decreases. In the light of this research, it will be beneficial for individuals who will conduct research on similar subjects to manage the study with a larger sample group, to collect data from more people and to obtain more general results.