Flexural performance of reinforced concrete-encased concrete filled steel tubes
Betonarmeye gömülü içi doldurukmuş çelik tüplerin eğilme performansının incelenmesi
  1. Tez No: 694175
  2. Yazar: MOHAMMED SALAH QADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, çelik boru kirişlerinin beton CFST ile saf bükülme altında nasıl davrandığını göstermek amacıyla sunulmuştur, iki birim beton CFST kiriş numunesini içeren on iki test numunesi üzerinde laboratuva testleri gerçekleştirilmiş, on numune birimini içerenbir test üçe ayrılmıştır. Gruplar aşağıdaki gibidir: Kontrol elemanı olarak çelik boru kiriş (kontrol) içermeyen iki farklı donatı çapına (8 mm, 12 mm) sahip iki unite betonarme. Dört adet içi boş çelik boru, farklı takviye çaplarına (8 mm, 12 mm) ve farklı kalınlıklarda çelik boru (1.5 mm, 3 mm) Hollow'a sahip harici betonarme (control) ile kapsüllendi. Farklı inşaat demiri çapları (8mm, 12mm) ve farklı kalınlıklarda (1.5mm, 3mm) çelik boru içeren control betonarme ile doldurulmuş son dört adet En-kasalı (CFST) çelik boru, bu çalışmada önemli faktörlere güvenilmiştir. Borunun kullanımının doğası ve bu parametrelere gore donatı demiri çapı, orta aralıktaki sapmaya karşı eğilme momenti ve sapma eğrileri, eğilme eğrileri, eğilme sertliği, eğilme kabiliyetidir. Süneklik incelendi ve laboratuar çalışmasının sonuçları betonla doldurulmuş Çelik boru kirişlerine göre CFST kirişlerinin anlık genliğinde ve mukavemetinde açık bir gelişme gösterdi. AnahtarKelimeler: Beton – Kaplanmış Beton Dolgulu Çelik Borular (CFST) Kirişler; Bükülme Mukavemeti; Kaplı; Kendiliğinden Yerleşen Beton; Süneklık.
Özet (Çeviri)
This study was presented to demonstrate how steel pipe beams behave with concrete CFST under pure bending, laboratory tests were performed on twelve test samples, which included two units of concrete CFST beam samples, a test that included ten sample units were classified into three groups It is as follows: Two units of reinforced concrete with two different reinforcing diameters (8 mm, 12 mm) free of steel tube beam (control) as a control element. Four units of hollow steel tube were encapsulated with external reinforced concrete (control) with different reinforcing diameters (8 mm, 12 mm) and different thicknesses of the steel tube (1.5 mm, 3 mm) Hollow. The last four units En-cased (CFST) steel tube filled with control reinforced concrete containing different rebar diameters (8mm, 12mm) and steel tube with different thicknesses (1.5mm, 3mm), the important factors were relied on in this study. It is the nature of the use of the tube and the diameter of the rebar based on these parameters, the bending moment against the deflection in the mid-range and the deflection curves, the bending curves, the bending stiffness, the bending ability. Ductility was examined, and the results of the laboratory work showed a clear improvement in the instantaneous amplitude and strength of the CFST beams over Steel pipe beams filled with concrete. As confirmed by this study.