Bilecik söğüt koruma alanındaki tarihi yapıların restorasyon ve revitalizasyon olanaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of restoration and revitalisation opportunities of historical structures in protected area of Bilecik-Sögüt
- Tez No: 694540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEDES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osmanlı Dönemi'nden itibaren koruma kavramı ve bu kavrama olan ilgi 19. Yüzyıldan günümüze arkeolojik alanların keşfedilmesi ile başlamıştır. Türkiye'nin her bölgesinde bulunan zengin arkeolojik miras tarih öncesi devirlerden günümüze kadar uzanan geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Ülkemizde bulunan kültür varlıkların fazlalığı ve türleri, bu alandaki tüm eserlerin belgelenmesi, korunması ve kazandırılmasını gerektirmektedir. Bu araştırmanın 'ana fikri' koruma bilincinden yola çıkılarak Bilecik Söğüt bölgesinde bulunan fabrika yapılarının mevcut durumu hakkında bilgi vermek ve kent dokusu içerisinden yeniden işlevlendirilmesi ile birlikte bir bütünlük oluşturmaktır. Başka bir anlatımla arkeolojik miras alanlarının evrensel tanımlarından yola çıkılarak belirlenen alanın özellikleri ve önerileri ile Türkiye envanterlerine nasıl katılabileceğidir. Bu tez çalışmasında; Bilecik Söğüt koruma alanında bulunan fabrika binalarının bulunduğu bölge ele alınmıştır. Bölgede bulunan fabrika yapılarının konumları, kimlikleri ve mimari özellikleri üzerinde durulmuştur. Yapıların mevcut durumu değerlendirilmesinin ardından restorasyon ve revitalizasyon (yeniden işlevlendirme) değerlendirmeleriyle bölgenin koruma alanlarındaki değişimleri çeşitli öneriler ile değerlendirilmiştir. Bölgede yoğun olarak bulunan fabrika binalarının arkeolojik mirasın sürdürülebilirliği açısından korunması ve zamanında kentin en önemli istihdam noktalarından olan yapılarda çalışan yerel halkın, yapıların yeniden işlev kazandırılarak yaşadıkları anıların tazelenmesi, yapılara sahip çıkmaları ve kültürel bütünlüklerinin korunması amaçlanmaktadır. Söğüt bölgesindeki tarihi fabrika binalarının kent dokusu içindeki ihtiyaç alanlarına ayrılması ve kullanımına çözüm önerileri değerlendirilmiş, bölgenin bu yapılarla birlikte bütüncül olarak ele alınıp yaşatılması fikrinden yola çıkılarak revitalizasyonu hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of protection has lasted since Ottoman Empire Period and the interest belonged to this concept started with the discoveries of the archeological areas in 19th Century. The rich archeological heritage at each district of Turkey includes wide range of timeframe from pre-historical periods to now. The excess type and amount of cultural assets urge all the pieces in this field are needed to be filed, protected and saved. The theme of the research is; to give information about the recent situation of factory structures in Bilecik – Söğüt region on the basis of protection sense and to form completeness by refunctioning with the urban fabric. In other word, the goal is; how the archeological heritage areas can be integrated into the inventories of Turkey with the properties and recommendations decided by predicating on universal definitions. On this thesis study, the region where the factory buildings exist in Bilecik – Söğüt protection area is reviewed. The locations, identities and architectural features of factory structures in the region are elaborated. After the evaluation of the recent situation of structures, evaluation of restoration and revitalisation (refunctioning) and the changes in the protected areas of region are discussed with the various suggestions. With the framework of the sustainability of the archeological heritage, the protection of the factory buildings, which are densely deployed in the region, is targeted. At the same time, by bringing the structures into force, it is aimed that the local people who worked in the structures which are among the most important employment centres of city in due course of time, can refresh their memories, lay claim to structures and protect the cultural integrity. Splitting the historical factory buildings in Söğüt region into requisite fields at urban fabric and solution suggestions about usage are evaluated. With the idea of keeping the region alive with these structures by approaching holistically, revitalisation is aimed on this study.